Koji su torakalni organi

Koji su torakalni organi

Torakalni organi su svi organi smješteni u prsnom košu

Torak ili thorax označava gornji dio ljudskog tijela, točnije prsni koš, a torakalni organi su smješteni u prsnom košu uključujući i kosti tog koštanog kaveza koji čuva te organe, a to su prsna kost, rebra kralježnica i pojedini kralješci. U prsnom košu su smješteni pluća, bronhi, dušnik, velike krvne žile prsnog koša, plućne arterije i vene, jednjak, kralješci, rebra i lopatice. Kada obični, ultrazvučni i rtg pregledi ne daju jasnu sliku tih organa, radi se CT ili MR.

Torakalni organi se detaljno pregledaju kada se sumnja na benigne ili maligne tumore pluća i središta prsnog koša, akutne i kronične upale pluća, tuberkulozu, proširenje dijelova bronha, cističnu fibrozu pluća, razne ožiljke nakon upala, štetne promjene na bronhima zbog pušenja, izljeve u srčanim i plućnim ovojnicama ili maramicama, uvećane limfne čvorove, promjenenakostima, povrede i prijelomi, urođene anomalije, upale i druge bolesti pleure, bolesti prsnog koša praćene kašljem, groznicom i otežanim disanjem i snimanje začepljenja, suženja i proširenja krvnih žila sa kontrastom.

Torakalni organi se najčešće pregledaju rtg snimanjima

Kod dijagnostičkih metoda je najvažnije da su neinvazivne, brze i ne preskupe. Torakalni organi se najčešće pregledaju rtg snimanjima, jer su upravo to, neinvazivna, jeftina i brza dijagnostika. Rtg dijagnostika torakalnih organa najčešće uključuje srce, plića, bronhe, traheju, aorte, cijeli prsni koš i dijafragmu. Snimanja se obavljaju kod infekcija pluća i drugih bolesti dišnih organa, raka pluća i drugih organa u prsnom košu, kardiovaskularnih bolesti (infarkt, ugrušci, tromboze, embolije), abnormalnosti dijafragme ili kostiju prsnog koša.

U prsnom košu su smješteni torakalni organi, a o njihovom zdravlju i ispravnom funkcioniranju ovisi kvaliteta života, a koji put i sam život. Radiološka dijagnostika kod male djece i trudnica se vrlo oprezno i samo u nuždi provodi. Torakalna kirurgija se bavi složenim i kompliciranim bolestima torakalnih organa. U slučajevima kada je nužna operacija otvaranja prsnog koša koja se naziva torakotomija da bi se doprlo do bolesnog organa i uklonio bolesni dio, obično surađuje cijeli tim stručnjaka i specijalista.

Torakalni organi se liječe lijekovima, fizikalnom terapijom i kirurški

Torakalna kirurgija se najviše bavim tumorima, abnormalnostima, ozljedama i prijelomima torakalnih organa. Naime, ovisno o postavljenoj dijagnozi, torakalni organi se liječe lijekovima, fizikalnom terapijom i kirurški. Istina, torakalna kirurgija jest kirurgija prsnog koša, ali uvijek se bavi konkretnim oboljelim organom ili zahvaćenim područjem u prsnom košu. Najčešće izvođene torakalne operacije se odnose na rak pluća, rak jednjaka, druge vrste cista i tumora u prsnom košu, emfizem, pleuralne bolesti, kod raznih urođenih ili stečenih deformacija prsnog koša.

Torakalni organi često pokazuju skupinu poremećaja i tegoba i tada se nazivaju sindromima. Takav je sindrom torakalnog otvora koji zbog pritiska na živce između vrata i prsa osjećaju bol, trnjenje, paresteziju, mravinjanje i bockanje, liječi se fizikalnom terapijom, ali ako nema rezultata možda vas vaš liječnik pošalje torakalnom kirurgu. Jednako je i kod prekomjernog znojenja. POstoji i minimalno invazivna torakalna kirurgija koja se izvodi sa mikro instrumentima ili robotski asistirana torakalna kirurgija, rezovi su u oba slučaja mali i brzo zacjeljuju.


Tagovi: