Kako zmije polažu jaja

Kako zmije polažu jaja

Što su zmije?

Zmije su reptili koji pripadaju redoslijedu ljuskavaca i podredoslijedu Serpentes. One su beskralježnjačke životinje koje se odlikuju dugim, cilindričnim tijelom bez nogu, te su rasprostranjene diljem svijeta, osim na Antarktiku, i mogu se naći u raznim staništima, uključujući prašume, pustinje, planine i močvare. Postoji mnogo različitih vrsta, od kojih neke su otrovne, dok su druge bezopasne za ljude. Otrovnice koriste svoj otrov za obranu i lov na plijen, dok se bezopasne uglavnom hrane manjim životinjama kao što su glodavci, ptice ili gmazovi. Zmije se razlikuju po veličini tijela, boji tijela i po obliku tijela. Njihova koža je posve prekrivena ljuskama koje im omogućuju slobodno kretanje. Neki primjeri poznatih vrsta zmija su anakonde, kobre, boa te zmijuljki. One koriste svoje čeljusti kako bi uhvatile plijen i progutale ga cijelog. Njihova prehrambena navika varira ovisno o vrsti, a neke jedu samo jednom mjesečno zbog sporog metabolizma, dok druge mogu jesti puno češće.

Kako zmije žive?

Zmije imaju različite načine života, lova i razmnožavanja, ovisno o svojoj vrsti, te su često aktivna tijekom dana ili noći, ovisno o vrsti. Neki su noćni, dok su drugi aktivni tijekom dana. Većina zmija je kralježnjak i provodi veći dio svog vremena na tlu, ali neke vrste su prilagođene za penjanje po drveću ili žive u vodi. One su usamljene životinje, iako se mogu okupiti na određenim mjestima kao što su zimska skloništa ili područja hranjenja. Hladnokrvne su životinje, što znači da njihova tjelesna temperatura ovisi o okolini. Zmija se često sunča kako bi se zagrijala i održala optimalnu tjelesnu temperaturu. Zmija je grabežljivac i koriste različite tehnike lova kako bi uhvatila svoj plijen. Nekoliko vrsta zmija koristi otrovne zube kako bi paralizirale ili ubile svoj plijen prije nego ga progutaju. Neki grabežljivi primjerci zmija koriste snagu i brzinu da uhvate plijen. Zmija ima razvijen osjet mirisa i infracrveni vid koji im pomaže locirati plijen. Zmija je razmnožava seksualno, a većina vrsta ima unutarnje oplodnju. U većini slučajeva, mužjak zmije koristi svoje hemipenise, posebne organe za kopulaciju, kako bi prenio spermu na ženku. Nakon oplodnje, ženke mogu nositi jaja ili rađati žive mlade, ovisno o vrsti. Nekoliko vrsta zmija skrbi za jaja sve dok se ne izlegu. Mladi su obično samostalne odmah nakon rođenja ili izlaska iz jaja.

Zmije i poznate vrste

Postoji velik broj vrsta zmija diljem svijeta, te u ovom dijelu ćemo spomenuti neke od najpoznatijih vrsta. Kobre su zmije otrovnice koje se nalaze u raznim dijelovima svijeta. Njihov otrov može biti izuzetno jak i opasan za ljude. Anakonde žive u močvarama i rijekama Južne Amerike. One su jedne od najvećih zmija na svijetu. Pitoni su velike neotrovne zmije koje se nalaze u tropskim područjima Azije, Afrike i Australije. Neki pitoni mogu narasti do impresivnih veličina. Zzvečarke su otrovnice koje se mogu pronaći u Sjevernoj i Južnoj Americi. Prepoznatljive su po karakterističnom zvečku na repu. Crna mamba je jedna od najbržih i najopasnijih zmija na svijetu. Nalazi se u istočnoj i južnoj Africi. Kraljevska kobra je najduža otrovnica na svijetu i može doseći impresivne veličine. Nalazi se u jugoistočnoj Aziji. Koraljna zmija je otrovna i prepoznatljiva je po svojim šarenim uzorcima. Žutokrugasta koraljna zmija može se pronaći na jugoistoku Sjeverne Amerike. Zeleni piton je prepoznatljiva vrsta pitona s izražajnim zelenim uzorkom, a nalazi se u Novoj Gvineji i dijelovima Australije.


Tagovi: