Kako zaštititi drvene površine

Kako zaštititi drvene površine

Kako zaštititi drvene površine u svom domu

Drvo je živi organizam čak i kada ga preradimo i od njega napravimo namještaj, ogradu, skulpture ili mu damo bilo kakvu drugu upotrebu. Kada se drveni predmet nalazi u vašem domu manje je izložen vanjskim utjecajima nego kad je izvan vašeg doma. No, kao i svaki živi oganizam tako i drvo treba zaštitititi, pa evo nekoliko načina kako zaštititi drvene površine u vašem domu.

Ukoliko drveni namještaj nije premazan bojom i lakom mikroorganizmi i insekti mogu vrlo brzo postati stanovnici vašeg drvenog namještaja. zasigurno ste čuli da se u nekim starim ormarima nakupljaju crvi pa taj namještaj ima puno malih rupica u kojima borave i žive crvi. Takav je stari namještaj koji se prije nije premazivao lakovima pa su crvi lako ušli u drveni namještaj.

Kada kupujete drveni namještaj za svoj dom provjerite da li na sebi ima zaštitni sloj od nametnika, no ukoliko nema morat ćete se sami pobrinuti i smisliti način kako zaštititi drvene površine svog namještaja. U tome će vam pomoći pokrivni premazi i lazure kojim ćete stvoriti tanak sloj na površini drvenog namještaja.

Kako zaštititi drvene površine u svom vrtu

Ukoliko imate drveni namještaj u svom vrtu, na terasi ili balkonu taj je namještaj podložniji vanjskim utjecajima sunčeve svjetlosti, padalinama, prašini, smogu, prljavštini, te mikroorganizmima i crvima jer se nalazi vani. Kako zaštititi drvene površine namještaja kojeg držite vani, bit će vam svakako potrebni premazi i lazure kojim ćete premazati drvene površine.

Drvo pod utjecajem vanjskih prilika i neprilika s vremenom postaje sivo, suho, istrošeno ako ga redovito ne održavate i njegujete. Drvene površine su kao ljudska koža, traži njegu kako bi bilo zdravo i lijepo kao novo.

Zapravo najveći neprijatelj drvenih površina u vanjskom prostoru je vlaga koja nastaje u zraku, kišom, snijegom. Od vlage drvena površina bubri, a pod utjecajem sunca drvo puca ako je presuho. Redovito farbanje ili premazivanje lakom pa onda nije potrebno farbanje jedan je od načina kako zaštititi drvene površine koje su izložene vanjskim utjecajima i kako možete sačuvati vaš drveni namještaj koji ukrašava vaše vrtove, terase i balkone.

Postupak kako zaštititi drvene površine

Postupak i način kako zaštititi drvene površine ovisi o tome da li već na vašim drvenim površinama postoji neka boja ili lak. Ukoliko postoji samo boja možda nećete trebati odstranjivati boju sa drvenih površina ukoliko ona nije uljna boja ili lak boja. Dakle ako su vaše drvene površine premazane prethodno upijajućom lazur bojom, a ne lak ili uljnom bojom na postojeću lazur boju ćete nanijeti samo novi sloj lazur boje. U protivnom ćete trebati brusilicom i četkom odstraniti lak boju.

Priprema drvenih površina se ne radi ujutro dok je rosa i vlaga u zraku velika, nego kasnije kada se vlaga u zraku smanji. Drvene površine trebate očistiti od svih nečistoća, algi, masnoća, prljavština sredstvima za ćišćenje ili najbolje miniwashom ako ga imate.

Impregnacija drveta koji se nalazi u vanjskom prostoru je također način kako zaštititi drvene površine i stvoriti sloj zaštite od vlage i bioloških utjecaja drvnih štetočina. Impregnacija nije sama po sebi dovoljna nego je nakon impregniranja potrebno na drvenu površinu nanijeti boju.


Tagovi: