Kako uštedjeti vodu kod zalijevanje

Kako uštedjeti vodu kod zalijevanje

Voda je izvor života za ljude i sav živi svijet na zemlji

Čovjek može duže izdržati bez hrane nego bez vode, metabolizam će preusmjeriti zalihe, ali vodu ništa ne može nadomjestiti. Voda je izvor života za ljude i sav živi svijet na zemlji, ali njezini izvori nisu neiscrpni iako je ljudi u urbanim sredinama uzimaju zdravo za gotovo. Ako imate vrt skupljajte kišnicu u skrovitom dijelu vrta i zalijevajte njome svoj vrt, to je ujedno inajzdravije za vaš vrt. Malčirajte prostor oko bilja u vrtu da se tlo ne isušuje.

Voda za zalijevanje vašeg vrta može biti i ona u kojoj ste kuhali jaja, povrće, tjesteninu ili bilo što drugo što ocijedite i ocijeđenu vodu samo bacite. Bacate zapravo dragocjenu vodu u kanalizaciju, jer ona sadrži i hranjive tvari za vaše biljke koje preuzela iz namirnica koje ste kuhali u njoj. Sve što trebate učiniti je procijediti kuhane namirnice nad većim loncem, dobro je ohladiti i njome zaliti svoje biljke u vrtu, bit će vam zahvalne.

Voda za vaš mali vrt na balkonu ili na prozorskoj dasci

Bez obzira da li njegujete veliki vrt, ili biljke u teglama, zalijevati ih morate, jer one kao i čovjek, bez vode umiru. Voda za vaš mali vrt na balkonu ili na prozorskoj dasci se može nadomjestiti na već opisane načine, ali i samo pojačanom svjesnošću. U vrućem dijelu godine svi koristite led i sigurno se svakom dogodilo da u pokušaju da istisne jednu kockicu leda, sve one razlete po podu, a vi ih samo pokupite i bacite u sudoper.

Ne bacajte led u sudoper, led je dragocjena voda za vaše biljke, a divno je što će se on kada ga posložite oko biljaka polako otapati i natapati zemlju oko biljke, rashladit će i tlo i biljku i dati joj potrebnu vlagu. Ako po kući stalno nalazite polupune, nedopijene čaše ustajale vode, ne izlijevajte je u sudoper, napojite svoje žedne biljke. Možete takve čaše prazniti u vrč za zalijevanje i kada ga napunite krenite zalijevati, biljkama više odgovara zalijevanje odstajalom vodom.

Iskoristiva voda iz kuhinje nije samo ona od kuhanja

Zbog insekticida, pesticida i špricanja voća i povrća protiv truljenja, prisiljeni smo kupljeno voće i povrće prati i po nekoliko puta. Ispiremo rižu, ječmenu kašu, grah koji i namačemo, soju koju također namačemo radi bržeg kuhanja, kao i druge tvrde zrnate namirnice i nekao u tom silnom ispiranju potrošimo ogromnu količinu vode. Ne bi trebali, iskoristiva voda iz kuhinje nije samo ona od kuhanja, ova od ispiranja namirnica prije kuhanja je također idealna za vrt.

Sva ispiranja, pa i ona koja ponavljate i po nekoliko puta obavljajte u velikoj zdjeli, a vodu od njih skupljajte u kantu za zalijevanje vrta. To je dragocjena voda, a pesticidi i fungicidi koje ste sprali sa svojih namirnica u njoj neka vas ne brinu, nema ih previše, taman toliko da rastjeraju nametnike iz vašeg vrta. Ako vaši kućni ljubimci nikada do kraja ne popiju vodu koju im nalijete, kada im ulijevate svježu vodu, onu koju nisu popili upotrijebite za zalijevanje vrta.


Tagovi: