Kako to da se u toplomjeru upotrebljava živa

Kako to da se u toplomjeru upotrebljava živa

Zašto se živa nalazi u toplomjeru?

Ako ste mjerili temperaturu, tada ste se sigurno sreli s toplomjerom koji u sebi sadržava živu. Sigurno su vas i stariji ukućani upozoravali kako koristiti toplomjer kako se on slučajno ne bi razbio. Što je živa i zašto se ona nalazi u toplomjeru? Živa ili Hg je kemijski element koji se često naziva i tekućim srebrom. U prošlosti se često koristila u razne medicinske svrhe, osobito za liječenje oboljelih od sifilisa. Tijekom godina utvrđeno je kako je navedeni kemijski element pogodan za mjerenje temperature, te je zbog toga stavljena u staklenu cjevčicu koja je označena s brojevima koji označuju temperaturu.

Ljestvica koja označuje temperaturu će nam pokazati da li je naša temperatura povišenja, u redu ili smanjena. Kako se postiže mjerenje? Potrebno je naglasiti kako moderniji toplomjeri sa živom imaju šupljinu cijevi koja je tanja i od ljudske dlake. Zadebljanje koje se nalazi na dnu toplomjera napunjena je manjim količinama žive koje će reagirati u doticaju s tijelom i tako nam pokazati temperaturu. Ove količine žive nisu opasne, no u slučaju da se toplomjer razbije potrebno je poduzeti određene mjere kako ne bi došlo do doticaja.

Da li je živa u toplomjeru opasna?

Živa je sama po sebi svakako opasna, i ona može uzrokovati trovanje ako dođemo u doticaj s njome. Ukoliko nam se toplomjer sa živom razbije i ne postupimo prema određenim koracima možemo se otrovati. Trovanje donosi simptome poput kašlja, bolova u prsima, grčenje mišića, nesanicu, migrene, otkazivanje rada bubrega i probleme s živčanim sustavom. Živa se opisuje kao neurotoksin, što znači da u doticaju s njom ona može utjecati na bilo koji dio našeg tijela ili organizam. Da li je živin toplomjer opasan? On može biti opasan ukoliko se s njime ne rukuje pravilno i ukoliko se razbije. Ako se koristi odgovorno sve je u redu.

Što ako vam se razbije živin toplomjer? U tom slučaju potrebno je sa sebe odmah skinuti sav nakit, otvoriti prozore u prostoriji i pustiti da se provjetri 15 minuta. Nakon toga na lice stavite masku, na ruke rukavice i pokušajte identificirati sve rasipane kapljice. Razbijeni toplomjer i živu potrebno je sakupiti na materijal poput kartona ili papira, najbolje s ljepljivom vrpcom. Sakupljene ostatke bacite u plastičnu vrećicu i zbrinite kao opasan otpad. Ukoliko vam se navedeni toplomjer razbije na tepihu, tada je jednostavno najbolje baciti cijeli tepih.

Živa toplomjer ili digitalni toplomjer, što je bolje?

Mnogi preporučuju bacanje toplomjera koji sadrži živu. Razlog ovome je krhka građa toplomjera, opasnost za ukućane i ljubimce ukoliko se toplomjer razbije i otrovnost same žive. Živin toplomjer treba se držati na sigurnom i tamnom mjestu, jer on može veoma lako puknuti i na sunčevoj svjetlosti. Iako je živa toplomjer dio mnogih kućanstava, preporučuje se njegova zamjena kako ne bi došlo do potencijalnog trovanja. Da li su količine žive u navedenim toplomjerima dovoljni za trovanje?

Ukoliko se toplomjer razbije i mi udahnemo količine žive koji se nalaze u njemu možemo osjetiti simptome manjeg trovanja. Ukoliko se u vašoj obitelji često mjeri temperatura i ako imate djecu koja su sklona biti neoprezna, tada se svakako preporučuje korištenje digitalnih toplomjera. Kako se baca živin toplomjer? Živa se treba tretirati kao opasan otpad, stoga ćete ovakav toplomjer baciti u opasan otpad. Isto tako, prije bacanja možete se savjetovati s ljekarnikom koji će možda uzeti navedeni toplomjer i zbrinuti ga na sigurniji način.


Tagovi: