Kako su nastale alpe

Kako su nastale alpe

Alpe i njihova povijest

Naziv Aple potječe od latinskog izraza Aples što u prijevodu znači bijeli jer su po svom izgledu bijele stijene prekrivene snijegom veći dio godine zbog svoje visine koja u svom najvišem vrhu Mont Blancu doseže 4809 metara nadmorske visine. Ovaj planinski lanac nalazi se u potpunosti u Europi i obuhvaća sedam europskih zemalja, Francusku, Lihtenštajn, Švicarsku, Sloveniju, Italiju, Austriju i Njemačku.

Osim najvišeg vrha Mont Blanca koji se nalazi na francusko talijanskoj granici ovaj planinski masiv ima još 128 vrhova koji su viši od 4000 metara nadmorske visine. Snježna je granica na visini 2700 do 2800 metara, a povijesni razvoj pleistocenskom glacijacijom Alpe su dobile današnji izgled i oblik. Ovaj planinski masiv utječe na klimu u Europi i sprečava hladne struje sa sjevera da se šire na jug Europe koji predstavlja toplije krajeve Europe.

U povijesnoj antici Alpe su služile Rimljanima kao obrana od Hanibala koji nije mogao sa slonovima preči ovaj planinski masiv, a ove su planine bile i veliki izazov za pješadiju Napoleonove vojske koji je ipak uspio prebaciti preko 40.000 vojnika alpskim putem na jug Europe.

Kako su nastale Alpe

Alpe, planinski lanac nastao je sudaranjem tektoskih ploča afrike i euroazije, te je došlo do podizanja morskih sedimentnih stijena. Središnji dio Alpi sadrži kristalne stijene, dok su južne i sjeverni lanci mezozojskih karbonantnih stijena koje čine dolomiti i vapnenci. Ovaj veliki geološki događaj odvijao se prije nekoliko desetaka milijuna godina u vrijeme velikih promjena zemljine kore i smještaja kontinenata, te se nisu dogodile u kratkom vremenu nego tokom duljeg vremenskog perioda.

Aple kao planinski masiv su posljedica pojave alpska orogeneza koja uključuje ulančano gorje koje je nastalo endogenim procesima boranja koja se odvijaju u unutrašnjosti Zemlje kao planete. Alpska orogeneza je nastala u kasnim dijelovima mezozoka i kenozoika, no traje i danas na vulkanski aktivnim područjima. Alpska orogeneza uključuje planine i gorja Atlas, Alpe, Pirineje, Apenine, Pindsko gorje, Dinaride, Karpate, Balkan, Taursko gorje, Alborz, Kavkaz, Zagros, Pamir, Karakorum Hindukuš, te Himalaje. Stoga možemo reći da je stvaranje Alpi dovelo do stvaranja i drugih planinskih masiva i gorja koja se protežu sve do Azije.

Alpe i njihov značaj

Alpe su u Europi oduvijek imale veliki značaj što od klimatskih uvjeta, obrambenih, područja koje je zanimljivo znanstvenicima različitih profesija. Alpski kozorog nalazi se na visinama od 3400 metara nadmorske visine, apoznati alpski runolist će se pronaći na nižim visinama u stijenama. Ovaj planinski masiv interesantan je i botaničarima i zoolozima.

Zanimljivo je da je 1991. godine pronađen mumificirani čovjek nazvan Otzi, ledeni čovjek za kojeg je ustanovljeno da je star barem 5000 godina. Otzi je pronađen na ledenjaku koji se nalazi na današnjoj austrijsko-talijanskoj granici.

Danas Alpe predstavljaju područje za razvoj ruralnog turizma i skijališta, koji uključuje poljoprivredu, stočarstvo i ratarstvo u dolinama, proizvodnju sira i obrađivanje drveta. Europa je preko Alpi povezana cestovnim i željezničkim prometom, a izgrađeni su i tuneli Simplon dugačak 20 kilometara, te Saint Gotthard dugačak 15 kilometara. U području Alpi živi preko 13 milijuna stanovnika iako se ovaj planinski masiv čini nepristupačan on ima svoje poveznice i kanjone, udoline u kojima su izgrađeni gradovi i sela za život ljudi.


Tagovi: