Kako smiriti kašalj kod odraslih

Kako smiriti kašalj kod odraslih

Što uzrokuje kašalj kod odraslih?

Kašalj će se najčešće opisati kao iznenadni te ponavljajući refleks koji je zapravo obrambeni mehanizam tijela koji izbacuje iritante iz naših grla i dišnih puteva. Kada iritanti uđu u respiratorni trakt oni će poticati iritaciju koja će rezultirati kašljanjem. Iritacija se prenosi do impulsa u mozgu koji će poslati signal mišićima trbuha i dijafragme da dođe do naglog izbacivanja zraka iz pluća kako bi se uklonili iritanti. Kašalj je tako automatska reakcija našeg tijela kada postoji neka iritacija ili infekcija. On je prisutan kod djece i kod odraslih, iako se uzroci nastanka mogu razlikovati.

Što uzrokuje kašalj kod odraslih? Pošto se javlja kao smetnja u dišnom sustavu, kašalj može biti potaknut stanjima poput gušenja, pušenja, zagađenosti zraka, alergijske reakcije. Uzroci dugotrajnijeg kašlja mogu biti: Akutni i kronični oblik sinusitisa, alergije, bronhitis, astma, prehlada, cistična fibroza, peludna groznica, emfizem, upala grla, rak pluća, upala pluća, tuberkuloza. Kašalj kod odraslih može biti akutnog i kroničnog oblika. Akutni je najčešće posljedica infekcije koja je prisutna u gornjem respiratornom traktu. Kronični oblik se najčešće javlja kod pušača kao posljedica kroničnog oblika bronhitisa.

Kako prepoznati kašalj kod odraslih?

Razlikujemo dvije vrste kašlja, produktivni i neproduktivni. Produktivni kašalj kod odraslih odnosi se na vlažni/mokri kašalj, dok se neproduktivni kašalj kod odraslih odnosi a suhi/podražajni kašalj bez sluzi. Glavna razlika među ovim oblicima kašlja je sluz. Kada nastupi produktivni kašalj doći će do prekomjernog stvaranja sluzi koja će se taložiti na bronhima. Kada se sluz nakupi ona će otežati proces disanja. Navedenu sluz potrebno je razrijediti kako bi došlo do lakšeg disanja i izbacivanja van. Kod ove vrste kašlja najčešće se savjetuje dovoljan unos tekućine. Suhi kašalj nastaje kada dođe do određene iritacije, no ne pojavljuje se sluz.

Kako zaustaviti ove oblike kašljanja? Problem kod kašljanja javlja se najčešće noću kada je organizam u stanju mirovanja. Kako bi izbjegli neugodan kašalj noću, poželjno je da primjenjujete sljedeće: Tokom dana probajte piti što više tekućine u obliku čaja ili jedite juhu. Prije spavanja poželjno je da popijete biljni čaj bez kofeina sa žlicom meda - topla tekućina će pomoći u otapanju sluzi u dišnim putevima. Prije odlaska na spavanje povisite si uzglavlje da vam je gornji dio leđa poduprijet. Prije spavanja otuširajte se u toploj vodi koja će vas inhalirati ali i opustiti. Otvorite prozor i nemojte dopustiti da prostorija u kojoj boravite ima suhi i ustajali zrak.

Kako smiriti kašalj kod odraslih?

Kašalj kod odraslih je najčešće uzrokovan s običnom prehladom, ali i bolestima poput astme te bronhitisa. Ove kronične bolesti respiratornog sustava najčešće uzrokuju suhi i mokri kašalj. Kako smiriti kašalj kod odraslih? Možete si pomoći na sljedeće načine: Inhalirajte se uz pomoć pare i eteričnih ulja, pijte redovito toplu vodu s medom i limunom, obavezno pijte puno tekućine u obliku vode i čaja, ispijate biljne čajeve, konzumirajte ljutu te začinjenu hranu, grgljajte slanu vodu, jedite tekuću hranu koja ne iritira grlo, smanjite cigarete ili prestanite pušiti, redovito provjetravajte svoji dom.

Kada je potrebno obratiti se liječniku? Ako ove gore navedene metode ne pružaju olakšanje, tada je potrebno zatražiti savjet od liječnika ili ljekarnika. Uporan kašalj zahtijevat će javljanje i tretiranje kod liječnika. U ovome slučaju liječnik vam može odrediti liječenje s antibiotikom ili nekim drugim lijekom koji se dobiva isključivo na recept. U svrhu što bržeg zaustavljanja kašlja mogu se kombinirati prirodne i propisane metode liječenja.


Tagovi: