Kako se zaraziti i liječiti od zaušnjaka

Kako se zaraziti i liječiti od zaušnjaka

Zaušnjaci su dječja virusna zarazna bolest

Ovu zaraznu bolest najčešće prenosi zaražena osoba koja ne pokazuje simptome zaraze. Zaušnjaci su dječja virusna zarazna bolest, barem je ranije tako klasificirana, no novije statistike pokazuju da sva češće pogađa i stariju mlađu populaciju. Mumphs je naročito opasan za mušku djecu, jer može za posljedicu imati mušku neplodnost ili muški sterilitet. To je zato što se infekcija u akutnom stanju može sa žlijezda slinovnica (podušne žlijezde) koje odmah otiču može proširiti na cijelo tijelo, pa i na testise.

Zaušnjaci se prenose pljuvačkom ili slinom, kihanjem, kašljanjem, ljubljenjem, i mokraćom, a virus može biti prisutan u slini i sedam dana prije nego što žlijezde slinovnice nateknu. Od početka zaraze do vidljivih znakova bolesti mogu proći i do tri tjedna. Oteklina se može pojaviti ispod jednog uha ili ispod oba uha, a prate je poteškoće sa žvakanjem i bol u ušima. Pravog lijeka za mumphs nema, savjetuje se mirovanje, skidanje temperature, a ako nema komplikacija, za desetak dana se bolest povlači.

Zaušnjaci mogu izazvati ozbiljne komplikacije

Iako se mumphs danas smatra lakšom i ne tako opasnom bolešću, ipak, zaušnjaci mogu izazvati ozbiljne komplikacije, ali na svu sreću one su doista rijetke. Većina komplikacija započinje mučninom, glavoboljom, povraćanjem dehidracijom, bolovima u trbuhu. Ako imate jako visoku temperaturu, ako vam počnu oticati limfni čvorovi, testisi imate nesnosnu glavobolju, grlobolju, preblem sa žvakanjem i gutanjem, osjetljivost na neku hranu ili potpuni gubitak apetita, umor, klonulost, bol u zglobovima i mišićima, morate se javiti svom liječniku.

Zaušnjaci i moguće komplikacije koje nisu bezazlene su oticanje testisa (uzrokuje mušku neplodnost), upala gušterače, upala mozga (encefalitis), upala moždane ovojnice (meningitis), upala jajnika (ne uzrokuje neplodnost) i gubitak sluha. Imunitet na mumphs se stječe preboljevanjem ili cijepljenjem, a cjepivo pokriva zaštitu od ospica, rubeole i zaušnjaka i da je se rutinskim cijepljenjem djeci od 18 mjeseci i još jedanput kasnije u dobi između tri i šest godina starosti djeteta, a necijepljena djeca (naročito dječaci) cjepivo trebaju dobiti najkasnije do 12 godine života.

Zaušnjaci se mogu pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi

Uvriježeno je mišljenje da mumphs pogađa uglavnom djecu do 15-te godine, prava istina je da se zaušnjaci mogu pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi (naročito među necijepljenima) i da zaraze imaju epidemijski karakter, naročito u gusto naseljenim dijelovima svijeta. Isto tako zaraza se može pojaviti u bilo koje doba godine, iako je je zaraza češća u kasnu zimu i ranu jesen. Ozbiljnije komplikacije zahvaćanja drugih organa su kod oboljelih češće u odrasloj populaciji, nego među djecom.

Zaušnjaci se mogu pojaviti i kod cijepljeni osoba, mada je to rijetko. Epidemije se javaljaju otprilike svakih dvije do pet godina. Kod težih slučajeva se mogu davati oboljelima lijekovi protiv bolova, a kod ozbiljnijih komplikacija bolesti se ponekada daje intravenski imunoglobulin. U Hrvatskoj se preventivno cijepljenje provodi miješanim cjepivom protiv ospica, rubeole i zaušnjaka od 1977 godine. Alternativno se kod zaušnjaka olakšava stanje akupresurom, homeopatijom, ljekovitim biljem (broćika ili rudbekija) i prehranom (kašasta hrana), no to je samo pomoć ne i neko pravo liječenje.


Tagovi: