Kako se kuha bulgur

Kako se kuha bulgur

Što je bulgur?

Bulgur potječe iz mediteranskog podneblja i od davnina je neizostavan dio bliskoistočne kuhinje. Ova žitarica od cjelovitog zrna pšenice bila je poznata u Bibliji kao arisah. Sam naziv se odnosi na zdrobljenu pšenicu. Industrijska proizvodnja bulgura započela je tijekom 20. stoljeća, što je pridonijelo velikoj potrošnji ove namirnice. Napravljen je od cjelovitog zrna pšenice koja se kuha, suši i pasira. Sušenjem ne gubi svoja najvažnija svojstva. Izgledom je najsličniji kus-kusu, ali se radi od komadića cjelovitog zrna pšenice. Smatra se savršenom namirnicom u pogledu hranjivosti, kvalitete i okusa. Kad je riječ o bulguru, u odnosu na ostale pšenične proizvode, podrazumijeva se kuhana i izlomljena cjelovita zrna, po čemu se razlikuje od kus-kusa. Nakon što se bulgur skuha i završi proces sušenja, zadržava više od 90% klica u svom sastavu. Budući da postoje različite vrste bulgura, svaka od njih zahtijeva različito vrijeme pripreme, odnosno kuhanja. Jedna od sjajnih stvari kod bulgura je to što je djelomično kuhan, pa ga je brzo i jednostavno pripremiti kod kuće.

Koja svojstva i dobrobiti ima bulgur?

Poznato je da su žitarice osnova naše prehrane, zbog čega ih je važno uvrstiti u svakodnevne obroke. Pozitivni učinci bulgura na zdravlje su brojni, što se vidi i po vlaknima koja sadrži, a koja djeluju kao probiotik. Osim toga, poboljšava probavu i sprječava gastrointestinalne probleme. Kao dio uravnotežene prehrane, bulgur doprinosi održavanju optimalne tjelesne težine i dobrom zdravlju. Jača imunološki sustav, pomaže kod protuupalnih procesa i neophodan je za dobro zdravlje kostiju. Okus se uglavnom povezuje s orašastim plodovima i ima intenzivniji okus od riže. Pomaže u apsorpciji hranjivih tvari i koristi se u nekim dijetama. Idealan je za osobe koje žele smanjiti dnevni unos kalorija. Sadrži sljedeće minerale: magnezij, kalcij, fosfor, vitamine A, B i K. Osim toga izvrstan je izvor energije i pogodan za osobe koje se bave sportom. Osim što je dobar za zdravlje srca, bulgur pomaže u kontroli razine glukoze u krvi. Iako se smatra preporučljivom namirnicom, budući da sadrži gluten, ne smiju je koristiti osobe s celijakijom, kao ni osobe intolerantne na gluten.

Kako kuhati bulgur

Kako kuhati bulgur? Osnovni tradicionalni način pripreme bulgura se očuvao kroz vrijeme, a njegova priprema se odvija na sljedeći način. Pšenica se mora kuhati u velikom loncu, nakon čega se rasprostre na ravnoj površini da se suši na suncu. Veće komade je potrebno prosijati i odvojiti u sitna zrnca. Za razliku od drugih cjelovitih žitarica koje zahtijevaju dugo kuhanje, ova se namirnica danas može skuhati za manje od petnaest minuta. Stavite jednu šalicu bulgura u veliku zdjelu i dodajte dvije šalice vode. Kuhajte oko 15 minuta na srednjoj vatri dok ne omekša. Kad je gotovo ostavite u otvorenoj zdjeli još nekoliko minuta. Nakon što se ohladi koristiti po želji za ukusna i zdrava jela. Prije posluživanja ocijedite višak vode. Ova žitarica smatra se idealnom za mnoge recepte, kao dodatak ribi, mesu, mesnim okruglicama, u kombinaciji s orašastim plodovima i pekarskim proizvodima. Osnovni je sastojak bliskoistočnih jela kao što je tabbouleh, salata koja sadrži krastavce, rajčice i začinsko bilje. Budući da je bulgur lako probavljiv, odličan je u kombinaciji s povrćem ili kao dodatak juhama. Zbog visoke nutritivne vrijednosti i blagog okusa savršena je zamjena za tjesteninu i rižu.


Tagovi: