Kako se glasa čagalj

Kako se glasa čagalj

Čagalj, karakteristike i stanište

Koje su karakteristike šakala? Postoji li razlika između šakala i vukova koji su poznati po zavijanju? Kako se glasa čagalj? Šakal ili čagalj je sisavac mesožder i član obitelji Canidae. Porijeklom je iz Afrike, Azije i Europe. Ova vrsta predatora je po veličini i fizičkim karakteristikama najbliža vuku i lisici. Danju se obično skriva, a noću izlazi hraniti se. Živi u ruralnim i šumskim područjima, ali i u blizini naseljenih mjesta gdje ima otpada. Dobro podnosi suhu klimu i može živjeti u različitim staništima. Razlikujemo tri osnovne vrste šakala. Obični ili zlatni šakal (Canis aureus) može se vidjeti u različitim dijelovima svijeta, poput jugoistočne Europe, južne Azije i sjeverne Afrike. Boja krzna varira od žute do blijedo zlatne, ovisno o godišnjem dobu. Iako je njezina populacija u prirodi velika, šteti okolišu pa se lovom na ovu životinju može smanjiti njihov broj. Crnoleđi šakal (Canis mesomelas) živi u južnoj Africi. Ima karakterističnu crnu dlaku sa sivim prugama na leđima koje karakteriziraju ovu vrstu šakala. Prugasti (Canis adustus) ima tamnije krzno. Noge i uši su kraće nego kod običnog šakala.

Čime se čagalj hrani?

Čagalj je poznat kao samostalna, divlja životinja koja voli sama loviti i ne oslanja se na druge iz skupine. Može se pridružiti neformalnim manjim čoporima, a ponekad za veći plijen formira skupinu do dvadesetak jedinki. Njihov teritorij uključuje odrasle i mlade jedinke. Ovo je vrlo aktivna životinja koja svojim urinom kontrolira svoj teritorij. U obrani svog teritorija vodi veliku borbu kako bi ostvario svoja prava. Njegove jedinstvene karakteristike čine ga vrlo intrigantnom životinjom. Neke od tih karakteristika uključuju domišljatost, prilagodbu novim okruženjima i sposobnost nadmudrivanja plijena. U potrazi za plijenom često mijenja svoje stanište, zbog čega se nalazi na novim područjima. Hrana ovih grabežljivaca je raznolika i može biti biljnog podrijetla, odnosno voća, povrća, korijenja, orašastih plodova. Osim toga, čagalj se može hraniti gušterima, ribama, zmijama, žabama, pticama, kukcima. Kod nekih vrsta u ishrani se mogu naći i mrtve životinje. Budući da je šakal neumoljiv u potrazi za svojim plijenom, često zna ubiti i veću životinju. Kada lovi u paru, može uhvatiti veći plijen kao što su domaće životinje, ovce, koze, zečevi, mačke, kokoši, guske itd. Ima vrlo dobar njuh, a plijen može pronaći i pod snijegom. Stoga njegova prehrana ovisi o teritoriju na kojem živi.

Kako se glasa čagalj?

Kako se glasa čagalj? U životinjskom carstvu svaka životinja proizvodi različite zvukove. Osim po samostalnosti i domišljatosti, čagalj je poznat i po svojim glasovima. Osjetilni organi su vrlo osjetljivi i mogu čuti visoke zvukove. Ali buka ima uznemirujući učinak na ove životinje. U grupi komunicira s drugim tonovima koji se čuju kilometrima. Tako se njihovo zavijanje prenosi na velike udaljenosti. Ostali članovi grupe mogu ih prepoznati po jedinstvenom zvuku. Zavijanje, lavež, režanje i cviljenje su prepoznatljivi za ovu životinju. Poput lisice i vuka, ima visok zvuk zavijanja. Ova vrsta komunikacije može poslužiti kao upozorenje drugima na razne okolnosti. Mogu glasno komunicirati posebno kada pronađu plijen. Iako je lavež dominantan zvuk kod pasa, prisutan je iu šakala. Neke vrste šakala mogu koristiti jedinstven zvuk najsličniji zvuku sove. Zavijajući šakali mogu ukazivati na prisutnost drugih životinja, zahtijevati teritorij i vraćati se u skupinu nakon lova. Istodobno, mogu izvoditi druge vokalizacije koje im daju prednost u lovu ili zaštiti drugih.


Tagovi: