Kako se dobiva cement

Kako se dobiva cement

Što je cement i koja su njegova svojstva?

Sama riječ cement nam je svima dobro poznata. Čak i ako vam je građevina nepoznata grana, zasigurno znate kako je navedeni materijal bitna stavka za žbuku, te da je glavna komponenta svih betonskih proizvoda. Bez obzira na navedeno, malo tko zapravo zna od čega se sastoji i kako se dobiva cement. Riječ je o sveprisutnom materijalu koji se najčešće koristi u izgradnji objekata. Osim za gradnju, koristi se i za restauraciju te popravke. Riječ je o građevinskom materijalu koji se radi na bazi anorganskih veziva.

On je neophodan u procesu proizvodnje pločastih ploča, od njega se dobiva žbuka. Što je on? Po osnovi, riječ je o finom mljevenom prahu. Njegova praškasta masa se u interakciji s vodom pretvara u smjesu koja ima mogućnost stvrdnjavanja (prema stupnju). Kada dođe do interakcije cementa i vode dobiva čvršća masa koja će podsjećati prirodan kamen.

Uz višak vlage dobiva se jača struktura. Nakon što se stvrdne, on sadržava svu svoju snagu i nije lomljiv. Koja su njegova svojstva? Fizičke karakteristike cementa će ovisiti o raznim čimbenicima, među kojima su najznačajniji: Vrste aditiva, stupanj za mljevenje, sastav. Finoća samog mljevenja će utjecati na čvrstoću te vrijeme koje je potrebno za stvrdnjavanje. Ono omogućuje veću čvrstoću i brže stvrdnjavanje. Njegova svojstva su sljedeća: Snaga, otpornost na koroziju i mraz, potražnja za vodom, vrijeme stvrdnjavanja/vezanja.

Od čega se dobiva cement?

Cement će se obično dobiti od gline i vapnenaca, no mogu se isto tako koristiti i druge karbonatne stijene kao i pješčenjaci. Svi sastojci će se u posebnim strojevima drobiti u manje komadiće i zatim miješati, grijati u posebnim pećima. Dobivena ohlađena smjesa će se mlijet, i tako će nastati cement. Njegov glavni sastojak je vapno, a ono se dobiva iz vapnenca, zatim aluminij iz gline i silicij, ponekad i željezna ruda. Nastupa proces drobljenja i miješanja.

Nakon procesa drobljenja te miješanja, svi sastojci će se staviti u rotirajuću peć, gdje će se oni zagrijavati do nekoliko sati na temperaturi koja postiže 1500 stupnjeva. Ovako će nastati klinker, koji se miješa uz sadrom u fini prah. Sadra je mineral koji će se dodati kako bi se regulirala sama brzina vezivanja cementa. Kada dođe do miješanja cementa i vode, ovi minerali će međusobno reagirati, i tako će nastavi čvrste veze koje će pružiti stabilnost te sigurnost u građi.

Za što služi cement?

Riječ je o veoma raznolikom materijalu. cement je građevinski materijal kojeg najčešće koristimo za proizvodnju betona i maltera. Bez njega ne možemo izgraditi stambene i poslovne objekte, tunele, mostove itd. Navedeni materijal možemo podijeliti prema sastavu i njegovim mehaničkim karakteristikama. Po kemijskom sastavu razlikovat će se cementi koji su na bazi portland cementnog klinkera i posebne vrste. Prema svojim mehaničkim svojstvima oni se dijele u klase prema čvrstoći:

Klasa s normalnom početnom čvrstoćom, klasa s visokom početnom čvrstoćom, klasa s nižom početnom čvrstoćom. Sastav i vrste se razlikuju, zato se odabire onaj cement koji će najbolje poslužiti za određenu svrhu. Svaki oblik cementa može imati svoje prednosti i nedostatke. Ukoliko želite izgraditi ili popraviti nešto a niste stručnjak u navedenom području, tada je uvijek poželjno zatražiti mišljenje stručnjaka. Primjena cementa je svakako široka, on se koristi za izradu betona i morta, i neizostavni dio je u svakoj ozbiljnijoj gradnji, pa čak i preuređenju.


Tagovi: