Kako radi ljudsko srce

Kako radi ljudsko srce

Ljudsko srce i njegova građa

Ljudsko srce je vitalan organ u ljudskom tijelu bez kojeg nema života, a srce može oboliti od raznih nasljednih bolesti i vanjskih utjecaja. Srce je organ koji pumpa krv kroz krvotok cijelog organizma, a krv je glavna tekućina u tijelu koja prenosi kisik i hranjive tvari kroz cijeli organizam do svih organa u tijelu, te sakuplja i otklanja otpadne tvari i ugljični dioksid.

Građa ljudskog srca je da ima četiri šupljine, dvije klijetke i dvije pretklijetke, desnu i lijevu stranu. U desnu pretklijetku ulazi venska krv koja dolazi iz pluća obogaćena kisikom, dok lijeva strana prikuplja onečišćenu krv iz tijela koja sadrži otpadne tvari i ugljični dioksid koje se rješavaju u plućima i krv se obogaćuje kisikom u plućima, te kao takva šalje natrag u srce koje će pumpanjem čistu krv poslati u cijelo tijelo.

Ljudsko srce ima pregradu između desne i lijeve strane, srčana pregrada koja se zove septum cordis, koja strogo odvaja dvije strane kako ne bi došlo do miješanja arterijske i venske krvi. Zalistci se nalaze između pretklijetki i klijetki, te oni sprečavaju da se krv vraća iz klijetke u pretklijetku, s time da se u desnoj strani nalaze tri zalistka, dok se na lijevoj strani nalaze dva zalistka.

Ljudsko srce funkcija

Ljudsko srce ima funkciju da skuplja vensku krv koja je onečišćena otpadnim tvarima i ugljičnim dioksidom u desnu stranu srca, te je šalje u pluća gdje se ugljični dioksid oslobađa disanjem i krv se disanjem puni kisikom. Iz pluća se krv natrag šalje u srce pročišćena i obogaćena kisikom te srce pumpa krv kroz krvotog u cijelo tijelo do svih organa i ekstremiteta. Krv koja dolazi iz pluća u srce pročišćena i obogaćena kisikom se zove arterijska krv. Dvije osnovne funkcije koje ljudsko srce obavlja su sistola, ispumpavanje krvi iz srca, te dijastola punjenje srca krvlju. Zanimljivost je svake minute se pumpa 5 litara krvi, te da je težina srca kod žene razlikuje od muškog srca jer kod žena srce ima oko 255 grama, dok muško srce teži oko 300 grama. Normalni otkucaji srca u minuti su oko 75 otkucaja.

Ukoliko bilo koji dio srca oboli ne obavlja svoju funkciju dolazi do poremećaja rada srca i bolesti srca, pa se mogu javiti nepravilni otkucaji srca, preskakanje srca, zastoj rada srca, ali i potpuno zatajenje i prestanak rada srca. Srčani zalisci imaju funkciju da rade kao membrana u jednom smjeru da krv propuštaju iz pretklijetke u klijetku kod desne strane srce, dok kod lijeve strane srca zalisci propuštaju krv iz klijetke u pretklijetku i dalje pumpaju krv u cijelo tijelo. Srce kao mišić veličine muškog dlana ima snagu da krv šalje po cijelom tijelu kada je srce zdravo i radi normalno.

Ljudsko srce i njegov embrionalni razvoj

Ljudsko srce se u embrionalnom razvoju počinje razvijati vrlo rano, već u petom tjednu trudnoće jer tada nastaje prvo primarna, pa nakon tog sekundarna pregrada. Kako je ljudsko srce građeno od tri sloja, endokardom unutrašnjost srca, miokardom najdebljim dijelom srca i epikardom vanjskim slojem, tokom trudnoće će se razviti sva tri sloja i sva četiri dijela srca, dvije pretklijetke i dvije klijetke.

Završna faza nastaje kada sekundarna pregrada počne propadati i nestane, kada je potpuno oblikovana pretklijetka sa dvije pregrade no još uvijek nepotpune jer se preklapaju. Dok je dijete u fetalnom razvoju u maternici ovalni otvor regulira krvi iz desne strane u lijevu i tako se sprečava da veća kolićina krvo odlazi u pluća koja još uvijek nemaju razvijenu svoju punu funkciju. Nakon poroda će dijete prvim udahom imati raširena pluća, te tako sniziti tlak u desnoj strani srca i zatvoriti ovalni otvor. Dijete će nakon poroda samostalno disati, te će srce obavljati kao i pluća svoje osnovne funkcije.


Tagovi: