Kako provjeriti je li osoba bez svijesti

Kako provjeriti je li osoba bez svijesti

Zašto osoba gubi svijest?

Besvjesno stanje opisujemo kao stanje u kojemu osoba ne reagira na vanjske podražaje, ali ona diše i pokazuje znakove života (otkucaji srca). Zašto osoba gubi svijest? Svijest se može izgubiti na razne načine, no najčešće nastupa radi: Ozljede glave, moždanog udara, hipoglikemije, epilepsije, predoziranja, trovanja, pada tlaka itd. Važno je naglasiti da se besvjesno stanje može razlikovati (ovisno o uzroku), te kako se ono može mijenjati kod osobe. Da li znate što učiniti kada je osoba bez svijesti?

Vidjeti osobu bez svijesti može biti traumatično iskustvo, no u tom trenutku najvažnije je pomoći osobi. Kako reagirati i pomoći osobi bez svijesti? Poželjno je osobu lagano protresti i glasno upitati pitanje poput "Jesi dobro", "Čuješ li me"? Ako je u pitanju plitki oblik nesvjestice, tada osoba može pomicati pojedinim dijelovima tijela, odgovarati, povraćati. Osobe koje padaju u lakše nesvjestice mogu se probuditi bez medicinske pomoći. Ako osoba ne reagira na navedeno, tada je ona u najdubljem gubitku svijesti koja zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Što učiniti kada osoba izgubi svijest?

Ukoliko osoba ne reagira na buđenje, tada je potrebno zatražiti hitnu medicinsku pomoć. Što učiniti kada osoba izgubi svijest? Slijedite sljedeći postupak: Pozovite hitnu pomoć, ili ako je moguće zatražite pomoć da osobu odvedete u prvu bolnicu. Provjerite da li osoba diše i da li postoje otkucaji srca - po potrebi započnite postupak hitnog oživljavanja. Ako osoba koja je u nesvijesti diše, tada ju okrenite na bok i povremeno provjeravajte disanje. Pokrijete onesviještenu osobu kako bi spriječili moguće pothlađivanje.

Onesviještena osoba se može transportirati u ležećem položaju, no poželjno je da bude na boku. Nemojte pokušavati onesviještenoj osobi davati hranu ili piće. Dok ne dođe hitna medicinska pomoć nemojte osobu ostavljati bez nadzora. Što ako se osobi krene vraćati svijest? U tom slučaju osobu uspravite, stavite ju u sjedeći položaj i pričekajte dolazak hitne pomoći. Nemojte osobi davati nikakvo piće ili hranu dok se za time ne ustanovi potreba. Kada stigne hitna pomoć objasnite što se dogodilo i koliko dugo je osoba bila bez svijesti.

Kako pomoći osobi koja je izgubila svijest?

Postoje osobe čije zdravstveno stanje pridonosi mogućnosti padanju u nesvijest. Kako pomoći osobi koja je izgubila svijest? Ako imate blisku osobu koja pati od nesvjestice tada je poželjno da ste upućeni u njeno zdravstveno stanje. Ovakve osobe će često prije padanja u nesvijest doživjeti omaglicu. Nesvjestica će nastupiti iznenadno, ostaviti će osobu s kratkotrajnim gubitkom svijesti. Ovdje je poželjno obratiti pažnju na ponašanje osobe. Ako vidite da je osoba malaksava, budite uz nju. Kada izgubi svijest, osoba može past i udariti u određeni predmet i tako zadobiti dodatne ozlijede.

Nesvjestice nikada ne nastupaju bez prethodnih simptoma. Najčešći simptomi nesvjestice su: Mučnina, znojenje, zamagljen vid, tunelski vid, trnci u usnama, trnci u prstima, bolovi u prsima, lupanje srca. Jako je rijetko da osoba odjednom padne u nesvijest, bez vidljivih simptoma. Koji su najčešći uzroci nesvjestice? Jake emocije (strah ili bol), jaki kašalj ili naprezanje, dugotrajno stajanje, naglo ustajanje, trudnoća, konzumacija određenih lijekova, idiopatski (nije određen uzrok). Neovisno o navedenome, uvijek je važno medicinskom timu objasniti kako je došlo do padanja u nesvijest.


Tagovi: