Kako pripremiti domaćeg zeca

Kako pripremiti domaćeg zeca

Domaći zec može biti vrlo ukusno pripremljen u pećnici, a ovisno o starosti zeca što stariji zec to je meso žilavije i tvrđe. Najbolje je pripremati mladog zeca jer je njegovo meso mekše i nije potrebno prethodno mairinirati meso. Od sastojaka za spremanje zeca u pećnici osim mladog zeca treba vam sol, maslinovo ulje, malo ružmarina, luk, češnjak, peršin, bijelo vino i pileći temeljac za podlijevanje, te crvena paprika i papar.

Domaći zec se peče u pećnici minimalno sat vremena, pa pećnicu treba prethodno zagrijati na 230 stupnjeva Celzijusa. Kako bi se zec ispekao u cjelosti najbolje je razrezati ga na komade posoliti, popapriti i posipati po njemu crvene paprike. U protvan ili posudu za pečenje stavite ulje posložite komadiće zeca i posipajte ružmarinom. Pecite pola sata, a za to vrijeme narežite luk, češnjak koji ćete staviti u posudu za pečenje nakon pola sata. Meso nakon što izvadite iz pećnice trebate prvo preokrenuti pa dodati luk i češnjak. Dodajte bijelo vino i malo pilećeg temeljca kako bi prelili po mesu i okolo mesa da ono upije tekućinu i ne bude suho. Uz meso zeca može preći i krumpir i neko drugo povrće po želji jer zadnjih dvadesetak minuta će biti dovoljno da se i povrće termički obradi.

Domaći zec na gulaš se može pripremati na različite načine prema različitim receptima, a najpoznatiji recept je njemački recept paprenog zeca Hasenpfeffer. Hasenpfeffer što upravo u prijevodu znači papreni zec se priprema uz slaninu i kiselkastog džema od ribizla. Uz to bit će vam potrebno i brašna, luka, crvenog vina, češnjaka, malo vode, pilećeg temeljca, crnog papra u zrnu, lovorov list, ružmarin, te sok od limuna, malo timijana i soli po potrebi.

Prvo trebate popržiti slaninu u dubokom loncu dok ne potamne pa ih izvaditi iz ulja, na to ulje ćete popržiti komadiće zeca koje ste prethodno posolili i uvaljali u brašno. Meso nakon kratkog prženja također izvadite iz lonca kao i prethodno slaninu. Sljedeći korak je da na toj istoj masnoći popržite luk i češnjak koji ste nasjeckali samo nekoliko minuta i pazite da češnjak ne zagori. U lonac ulijete vino, vodu i pileći temeljac, dodajte žlicu džema od ribizla, lovor, ružmarin i desetak zrna papra. Nakon što zavrije stavite slaninu i zečetinu u lonac, smanjite vatru i neka se gulaš lagano krčka oko sat i pol kako bi se domaći zec omekšao. Na kraju izvadite meso iz lonca te slijedi zgušnjavanje gulaša i dodavanje limunovog soka i malo timijana, gulaš prelijte preko zečetine a prilog može biti palenta, tijesto, krumpir ili riža.

Bez obzira da li je na repertoaru domaći zec ili divlji zec priprema zeca na lovački je jednaka. Potrebni sastojci osim zeca su luk, mrkva, mljevena crvena paprika, celer korijen, dva jaja, brašno, sol, rajčica, mileram, svinjska mast, korijen peršina, te crno vino.

Domaći zec na lovački se započinje prvo da razrežemo meso na komadiće. U lonac gdje će se kuhati stavimo svinjsku mast te na njoj pirjamo nasjeckani luk, naribanu mrkvu, korijen celera i korijen peršina, posolimo i dodamo meso zeca te prijamo na laganoj vatri miješajući. Tokom pirjanja dodati crvene paprike i promiješati, podlijevati crnim vinom. Nakon nekog vremena dodati nasjeckane rajčice, lovor, te vode kako bi svi sastojci plivali. Kuhanje traje oko sat i pol s time da treba paziti kada tekućina ishlapi treba ponovo dodati vode.

Pred kraj kuhanja pripremiti mileram pomiješan s žumanjcima, te dodamo brašno u tu smjesu koja predstavlja smjesu za zgušnjavanje. Miješajući ukuhamo smjesu za zgušnjavanje i par minuta kuhamo.


Tagovi: