Kako posaditi jagode

Kako posaditi jagode

Kada i kako saditi jagode

Jagode su višegodišnja zeljasta biljka koja dolazi iz porodice ruža. Postoji divlja sorta, kao i ostale kultivirane sorte koje se djele na jednorodne ili stalnorađajuće. Boja ploda najčešće je crvene boje u raznim nijansama, a danas pronalazimo i sorte koje imaju bijele ili žute plodove. Osim što je omiljeno proljetno voće, ona ima svojih prednosti. Kada konzumiramo jagode poboljšavamo svoju krvnu sliku, sprječavamo zgrušnjavanje krvi, iz tijela izbacujemo štetne toksine, normaliziramo rad metabolizma.

Uz pravilnu njegu njenih sadnica dobivamo plodove koji mogu zadovoljiti našu potrebu za šećerom, i plodove koje možemo iskoristiti na mnogobrojne načine. Kada i kako se sade? Jagoda se kao biljka može saditi tijekom cijele godine, a navedenome doprinosi lako vegetativno razmnožavanje. Vrijeme sadnje može ovisiti o klimatskim te vremenskim uvjetima, izboru sadnog materijala, zemljišta i njegove pripreme, način uzgoja.

Količina te kvaliteta prinosa također će ovisiti o vremenu sadnje. Vrijeme sadnje najčešće je u proljeće, uz pravilno što ranije to bolje. Biološka nula za navedenu biljku počinje na temperaturi ispod 7 stupnjeva i unutar 25 do 30 dana ona će završiti s fizičkim mirovanjem i započeti svoji normalni vegetativni te reproduktivni ciklus. Kada svi uvjeti odgovaraju jagodama, one će dati izvrsne rezultate. Sadnju je najbolje krenuti u ožujku kada je opasnost od mraza minimalna.

Postoji nekoliko načina za uzgoj jagode

Kako se priprema tlo za jagode? Ova biljka ima korijen koji će se razviti plitko, i upravo zato je dobro pripremljeno tlo od iznimne važnosti. Jagoda nikako nije izbirljiva biljka, no potrebno je ispuniti određene uvjete kako bi se uspješno uzgajala. Za početak, potrebno je izbjegavati tlo u kojemu ste možda imali posađene jagode. Najbolji predusjev za jagodu su pašnjaci, žitarice, razne mahunarke. Loši predusjev su krumpir, rajčica, repa i sve ostale kulture koje dovode do raznih akumulacija nematoda kao i drugih štetočina korijena. Tlo mora biti rahlo i ono mora biti na dobro osvijetljenom mjestu.

Tlo mora imati dobru strukturu kao i odmor, mora biti dovoljno rahlo te vlažno (70 do 80 %). Prije procesa sadnje tlo je potrebno urediti, poravnati, prema potrebi postaviti gredice te izvršiti prihranu. Prije procesa sadnje također je poželjno napraviti dezinficiranje tla s otopinom od vapna i bakrenog sulfata. Dezinfekciju se može provesti i na način da se korijen potopi u mješavinu od ome, ilovače te kravlje balege. Jagoda se može uzgajati na balkonu o određenim posudama, na okomitim gredicama, u bačvama, kantama. Riječ je o idealnoj vrsti voća za uzgoj jer ne zahtijevaju puno prostora, a veoma su lake za sadnju te održavanje. Sadnja jagoda preporučuje se i početnicima.

Jagode ne traže puno brige

U procesu sadnje možete odlučiti da li ih želite saditi u jedom ili više redova. Za malene vrtove preporučuju se gredice s dva reda, gdje je plod najbolje saditi cik cak. Razmak između redova trebao bi biti do 30 cm, a u redu od 20 do 30 cm. Sami razmak između biljaka susjednih gredica trebao bi iznositi od 60 do 70 cm. Razmak će ponajviše ovisiti o tlu, izboru sortimenta te načinu samog uzgoja. Nakon sadnje jagoda se mora zaliti. Prilikom procesa sadnje pažnju je potrebno obratiti na korijen - dužinu te dubinu same sadnje. Najvažnije je da se prilikom procesa sadnje ostvari željeni kontakt između korijena te zemlje, te da se postigne odgovarajuća dubina.

Ako sadnica nije dobro posađena, točnije, ako je ona preduboko ili preplitko i ako ima zračne džepove, dolazi do njenog propadanja ili obolijevanja. Idealna dužina korijena je od 8 do 10 cm i najbolje je da se proces sadnje izvrši s namjenskom sadiljkom. Sadnica mora biti zdrava i dobro razvijena, bez vidljivih naznaka bolesti ili oštećenja. Prije sadnje, sadnicu je potrebno držati dva do tri dana na hladnome. Nakon uspješne sadnje, jagode ne traže puno brige. Ono na što trebate obratiti pozornost je dovoljna opskrba vodom. Jagode se zalijevaju ujutro, najmanje na temperaturi do 16 stupnjeva. Poželjno je da su prvi susjedi kod sadnica jagoda bijeli luk koji će štititi od napada štetočina kao i uzročnika bolesti, ali i kopar koji može poboljšati okus jagoda.


Tagovi: