Kako osnovati udrugu

Kako osnovati udrugu

Što je udruga?

Ako želite vlastitim zalaganjem riješiti određene probleme i ako se želite društveno angažirati, tada je udruga najbolja opcija. Za razliku od trgovačkih društava kojima je primarni cilj zarada i ostvarivanje profita, svrha osnivanja udruge je zalaganje za određene društvene skupine. Cilj udruge je stvoriti pozitivne promjene u okolini i pridonijeti općem dobru. Što se zapravo smatra udrugom? Prema zakonu, udrugom će se smatrati svaki oblik dobrovoljnog ili slobodnog udruživanja više fizičkih i pravnih osoba u svrhu zaštite određenih grana. Udruga se može osnovati u cilju zaštite ljudskih prava ili zaštite slobode, zaštite prirode i okoliša.

Zatim radi održivog razvoja, radi humanitarne, socijalne, kulturne, odgojno obrazovne, znanstvene, sportske, zdravstvene, tehničke, informacijske, strukovne svrhe. Potrebno je napomenuti kako u oblikovanju svog javnog mijenja, članovi udruge dužni su izražavati svoja jasna stajališta, svoja mišljenja i poduzimati inicijative koje su u pitanju njihovog interesa. Udruge djeluju neovisno, one samostalno uređuju područje svog dijelovanja, kao i svoje ciljeve te djelanosti, svoji unutarnji ustroj i članovi samostalno obavljaju svoje djelatnosti.

Kako se osniva udruga?

Udruga se opisuje kao slobodno te dobrovoljno udruživanje više fizičkih te pravnih osoba kako bi se napravila zaštita određenih vrijednosti, interesa ili ciljeva. Ona se osniva bez namjere da se stječe dobit. Kako bi osnovali vlastitu udrugu, morate najprije imati 3 člana. Jedan član će biti glavni osnivač, a jedan će biti zakonski zastupnik udruge. Potrebno je imenovati i likvidatora osnovane udruge, no on ne mora nužno biti dio ili član udruge. Tko može biti član u udruzi? Član može biti svaka fizička, pravna osoba - u primjeru: Trgovačko društvo, zaklada, ustanova, vjerske zajednice i drugo.

Svaka udruga nužda je evidentirati popis svojih članova u kojem će biti jasno vidljivi podaci poput: Imena i prezimena, OIB-a, datuma rođenja, datuma pristupanja udruzi, kategorija članstva, prestanak članstva. Popis je potrebno ažurirati i on uvijek mora biti dostupan. Kako se osnivaju udruge? Postupak samog osnivanja jasno je definiran prema Zakonu o udrugama. Zakon će definirati osnivanje, registraciju, pravni položaj i prestanak rada. Proces je sljedeći: Osnivačka skupština, donošenje statuta udruge, upis u registar, izrada pečata, prijava državno, zavodu za statistiku, otvaranje žiro računa, upis u registar neprofitnih registracija, računovodstvene usluge. Sve jasne detalje u navedenom procesu možete pronaći na službenoj stranici Zakona RH.

Što kada se osnuje udruga?

Nakon što ste uspješno dobili rješenje o osnivanju vlastite udruge i NKD (obrazac nacionalne klasifikacije koji se odnosi na djelatnosti i izdaje sa strane državnog zavoda za statistiku), tada možete krenuti u izradu vlastitog pečata udruge, otvoriti žiro račun udruge u banci po izboru. Veoma bitan korak je upis u Registar neprofitnih organizacija RNO, koji se vodi od strane Ministarstva financija. Bez RNO broja vaša udruga ne može primati sredstva koja dolaze iz javnih izvora, niti slati financijske izvještaje. Sve novonastale udruge moraju voditi dvojno knjigovodstvo naredne tri godine od osnivanja, bez obzira na moguće prihode.

Savjetuje se pronalazak dobrih knjigovođa koji razumiju potrebe udruga i koji mogu dati dobar savjet. Imovinu same udruge čine novčana sredstva, nepokretne te pokretne stvari i imovinska prava. Udruge mogu novčana sredstva steći uz pomoć uplata članarina, dobrovoljnim prilozima te darovima, obavljanjem raznih djelatnosti gdje se ostvaruju ciljevi udruge, financiranjem programa te projekata udruge iz državnog proračuna kao i proračuna iz jedinice lokalne/područne samoprave te fondova, inozemnih izvora. Udruge mogu raspolagati svojom imovinom samo u svrhu za ostvarivanje svojih ciljeva i za obavljanje svoje djelatnosti koja je određena statutom.


Tagovi: