Kako osječamo žeđ

Kako osječamo žeđ

Što je žeđ?

Žeđ nastupa onoga trenutka kada nam tijelo šalje signal da želi tekućinu. Kada tijelo ima izrazitu želju za tekućinom, tada smo već praktički na samom rubu dehidracije. Zašto je važno unašati dovoljno tekućine u tijelo? Ljudsko tijelo neprestano mora obnavljati svoje zalihe tekućine kako bi ono pravilno funkcioniralo. Naše tijelo se sastoji od 60 do 70% vode koje ćemo kroz dan gubiti. Odrasla osoba će u prosjeku izgubiti do 700 grama vode kroz znoj, dok će 1,3 l izgubiti kroz otpadne tvari. Kako bi spriječili žeđ, stručnjaci savjetuju da svakodnevno unosimo barem 2 l vode u sebe.

Zašto dolazi do osjećaja žeđi? Vjeruje se kako ovaj osjećaj nastaje radi suhog grla i usta, no ova informacija je netočna. Osjećaj žeđi može nastupiti radi nervoze, teškog fizičkog rada, znojenja. Prilikom bilo kakve fizičke radnje u našem tijelu dolazi do promjene količine soli u krvi. Postoji određeni omjer količine vode i soli koja mora biti prisutna u krvi, kada se taj omjer poremeti dolazi do osjećaja žeđi. Svatko od nas ima centar za osjećaj žeđi u mozgu. Kada dođe do pada soli u krvi, centar u mozgu šalje našem tijelu poruku da treba nadoknaditi tekućinu. Osjećaj žeđi pojavljuje se u ždrijelu.

Pet razloga zbog kojih možete osjetiti žeđ

Voda je svakako nužda za naš život, a kako bismo tijelo održali maksimalno zdravim potrebno je u njega unijeti barem 8 čaša vode dnevno. No, ipak postoje određene situacije koje nam daju do znanja da nam je tijelo istinski žedno i javlja se potreba za unosom naknadne tekućine. Zašto nastaje žeđ? Pretjerana konzumacija soli - Ako ste fan slanih obroka i grickalica, tada je moguće da je potreba za tekućinom veća. Sol će izvući vodu iz naših stanica, a to šalje signal mozgu da je tijelu potreban naknadan unos vode. Poželjno je ne prekoračiti maksimalni unos soli - 5 grama dnevno.

Jutarnji trening - Tjelovježba je svakako potrebna, no vrijeme vježbe može utjecati na unos i gubljenje tekućine. Ako volite vježbati ujutro (osobito kardio), tada će tijelo tražiti više vode na dnevnoj bazi. Izbjegavajte treninge po suncu, jer upravo oni uzrokuju pojačan osjećaj žeđi. Tijekom ljetnih mjeseci na vanjske treninge uvijek nosite dovoljne količine vode. Suha usta - Osjećaj suhih usta može biti povezan s raznim bolestima i stanjima koji prirodno traže više tekućine.

Ako ste primijetili promjenu u ustima (lučenje manjka sline), tada obavezno zatražite liječnički pregled. Uzimanje lijekova - Pojedini lijekovi donose nuspojavu suhoću usta, što potiče prekomjernu konzumaciju vode. Pretjerano izlaganje suncu -Za ljetnih mjeseci svi uživaju u suncu, što može biti fatalno za naš organizam. Kada planinarite, trenirate, vozite bicikl ili se sunčate potrebno je dodatno se zaštitit i nositi dovoljno vode sa sobom. Nemojte dozvoliti da vas žeđ ulovi na vrućem danu.

Što najbolje utažuje žeđ?

Kada smo žedni najčešće posežemo za vodom. No da li je voda idealan napitak za žeđ? I dok utažuje osjećaj žeđi, ne nastaje potupna hidratacija tijela. Istraživači na škotskom Sveučilištu St. Andrews tvrde da postoje pića koja bolje hidratiziraju naše tijelo nego voda. Voda, neovisno o tome da li je gazirana ili obična će svakako brzo hidratizirati naše tijelo, no pića koja sadrže šećer, proteine i masti hidratiziraju tijelo na dulje vremena. Hranjiv faktor pića ima veliku ulogu u trajanju hidratacije. U primjeru, konzumiramo li mlijeko kada smo žedni, tada u sebe unašamo laktozu i proteine, kao i masnoće. Sve ovo usporava pražnjenje tekućine iz organizma, što omogućuje dulju hidrataciju.

Mlijeko također sadrži i natrij, koji veže vodu na sebe i smanjuje proizvodnju urina. Koji napici najbolje utažuju žeđ? Obrano mlijeko, oralni preparati koji se koriste za rehidraciju, punomasno mlijeko, sokovi od naranče, cola, hladni čajevi, sportski napici, lageri, kava. Iako se voda ne nalazi na listi, stručnjaci upozoravaju da je njena konzumacija potrebna za normalno funkcioniranje našeg organizma. Unosom vode rješavamo se toksina, energiziramo tijelo, štitimo ga od sistematskih upala, podmazuje zglobove, transportira hranjive tvari u stanice, osigurava ravnotežu.


Tagovi: