Kako održavati sobne biljke

Kako održavati sobne biljke

Osnovni uvjeti kako održavati sobne biljke

Osnovni uvjeti kako održavati sobne biljke su vlaga, svjetlost, temperatura i zalijevanje biljke koja se nalazi u skučenom prostoru u tegli. Svaka vrsta biljke zahtjeva određene uvjete od ovih osnovnih elemenata koje su joj potrebne, neke biljke ne vole direktnu sunčevu svjetlost, neke vole dosta vlage, nekima je potrebno malo vlage, a nekim biljkama šteti propuh pa ćete prvo trebati odabrati biljke koje ćete smjestiti u svom domu. Što se tiće tegli najbolje je uzeti glinene tegle, no i plastične su dosta dobre.

Ono što trebate znati kako održavati sobne biljke je da biljke s tamniim lišćem i paprati trebaju manje svjetla, no nemojte ih držati u zatamljenom prostoru jer ipak im je potrebna svjetlost, samo ne direktna. Sobna temperatura je također važan faktor kako bi biljka u nekom prostoru opstala. Biljke nemojte nikada smjestiti kod izvora topline ili hladnoće jer bilje ne vole nagle promjene temperatura.

Zlijevanje biljaka je uvijek ključan element jer neke biljke vole puno vlage, a nekima su dovoljne vrlo male količine vlage. No kod svih biljaka nemojte na tanjuriću ostavljati vodu jer bi moglo doći do truljenja korijena. Iz tanjurića će si biljka uzeti vode koliko njoj treba, pa onda nakon nekog vremena nakon zalijevanja ispraznite tanjurić. Kod nekih biljaka će trebati zalijevanje kada je prvi sloj od centimetar debljine suh pa je potrebno zaliti sa malo vode da biljka dobije ono što joj treba.

Pravilan izbor biljke i kako održavati sobne biljke

Vama nikad ne uspijevaju sobne biljke i pitanje kako održavati sobne biljke za vas je prava enigma. No, prvo i osnovno ključ rješenja je u odabiru biljke. Postoje biljke kojima je potrebna velika njega i pažnja kako bi opstale, no postoje i biljke kojima je dovoljno vrlo malo od potrebnih uvjeta kako bi preživjele. E takve biljke vama trebaju i pitanje kako održavati sobne biljke će samo sebi odgovoriti, bitna je vrsta biljke. Postoji nekoliko nazovimo ih čvrstih biljaka koje mogu preživjeti i čak kad ih zaboravite redovno zalijevati, smo nemojte da vam to pređe u naviku jer biljkama treba voda.

Maranta je biljka čiji listovi noću stoje uspravno, a danju se spuštaju, te nju treba zalijevati kada se gornji sloj zemlje osuši, dakle ne treba joj puno vlage. Ono što ćete napraviti za sve svoje biljke je drenaža, na dno tegle ćete poslagati kamenčiće i na njih staviti zemlju, tako biljka neće imati previše vlage. Još je jedna važna informacija, biljku nikada ne držite na direktnom izvoru svjetla, sunca jer će se svaka biljka osušiti i listovi joj se spržiti. Lirasti fikus je sličan maranti jer ne voli puno vlage, dok zeleni ljiljan traži nešto više vlage, no opet nemojte pretjerati s vlagom, te pazite da zeleni ljiljan presadite svake dvije godine. Drvo žada pripada skupini sukulenata kojima treba jako malo vode i vlage, ali puno neizravne dnevne svjetlosti. Spatifilum ljiljan mira ima prekrasne bijele cvijetove, ne traži previše vode, no njegovo lišće će tokom ljeta trebati pošpricati vodom.

Kako održavati sobne biljke tokom zime

Kako održavati sobne biljke u zimskim uvjetima kada manje prozračujemo prostor, kada grijemo prostor pa je on više suh nego u drugom dijelu godine. Neke će biljke hibernirati tokom zime, pa ih je potrebno samo malo zalijevati kako bi preživjele zimu iako hiberniraju. Ono što svakako ne smijete napraviti je da biljke stavljate na prozor ispod kojeg s nalazi radijator jer će se bljke osušiti zbog prevelike topline. Čak i one tropske biljke nemojte stavljati zimi pored radijatora.

Kako biljka zna kada treba ući su mirovanje zimi, odgovor je jednostavan do njih dopire manje dnevne svjetlosti i temperatura je niža. U periodu hibernacije, mirovanja biljke jačaju svoje korijenje kao dio prirodnog ciklusa. Jačanjem korijena same sebi omogućuju način kako održavati sobne biljke u zimskim uvjetima i tako se pripremiti za bujanje u proljeće kada se i vani priroda budi i cvate.

Tokom zime svakako zalijevanje svedite na minimum, te nije potrebno premiještati biljke osim ako su smještene kod izvora topline koji tokom godine ne koristite. No, kod nekih biljaka zalijevanje zimi može nanijeti štetu pa se raspitajte o svojim biljkama što im je potrebno po zimi.


Tagovi: