Kako nastaje kora

Kako nastaje kora

Koliko je važna kora drveća

Dolaskom jeseni drveće počinje gubiti lišće, a kora drveća dolazi do izražaja zbog svoje jedinstvene boje i strukture. Njihovi tonovi dolaze u mnogim varijacijama i teksturama i mogu biti grubi, izbrazdani ili bujni. Kod hrasta je puna brazda, s pukotinama, dok je breza bijela i glatka. Ali bez obzira na izgled kore i njezinu jedinstvenu teksturu, savršeno podupire stablo. Korištenje kore seže u davna vremena, jer su vlakna, ljepila, smole, začini, arome, pa čak i otrovi za vrhove strijela najbolji primjeri materijala dobivenih iz ovog izvora. Poznato je da se određena vrsta tkanine izrađivala od kore drveta i da je jedna od prvih korištena na afričkom kontinentu. Bilo da se radi o novim proizvodima ili starim proizvodnim procesima, možemo vidjeti važnost funkcije koju ima. Osim što okružuje deblo, grane i korijenje drveća, njegova je uloga zaštititi stablo od vrućine, hladnoće, štetnika te spriječiti gubitak vode. Kora čini oko 15% težine stabla, a ima različite namjene, što govori o njenoj ogromnoj važnosti.

Kako nastaje kora

Pojam kora odnosi se na spontano nastali dio koji prekriva stablo i štiti ga od vanjskih utjecaja. Ima različitu kemijsku strukturu, a sastojci kore drveta iste vrste mogu varirati ovisno o čimbenicima kao što su starost, uvjeti i područje. Ovo je skup od nekoliko slojeva koji okružuju unutarnji dio kako bi ga zaštitili. Iako se na prvi pogled može činiti da su stabla prekrivena istom vrstom kore, ona su različita. Unutarnja kora, nazvana floem, nalazi se unutar kore i prenosi proizvode fotosinteze iz korijena, stabljike i lišća. Ovaj sloj je najbliži kambiju, poznat kao unutarnji floem. Prenosi sok iz lišća kako bi nahranio ostatak stabla. Kambij je dio stabla u kojem se stvaraju novi slojevi drveta i kore. Unutar kore nalazi se ksilem koji prenosi vodu od korijena do gornjih dijelova stabla. Glavna funkcija kore je zaštita stabla i njegovog korijenja od isušivanja i požara. Raspon boja kore drveta može varirati i imati vrlo karakteristične tonove. Kao izuzetan materijal štiti stablo, jer oštećenje kore može dovesti do: gubitka vode, oštećenja tijekom hladnih zimskih mjeseci i ljetnih vrućina, štetnika koji se lako razmnožavaju, bolesti i gubitka hranjivih tvari.

Kada je kora drveta oštećena

Što se događa kada se kora drveta ošteti? Može li drvo preživjeti bez kore? Oštećenja kore drveta mogu nastati zbog utjecaja različitih čimbenika kao što su nepovoljni vremenski uvjeti, tuča, mraz, snijeg, zatim zbog prisutnosti glodavaca, kao i mnogih drugih utjecaja. Bez zaštite kore, voda i minerali više se ne mogu transportirati kroz stablo do lišća, uzrokujući da stablo slabi i umire. Ako je oštećenje kore do 50%, a nisu primijenjene metode koje pomažu poboljšanju stanja, tada se stablo može osušiti. Skidanje kore može oslabiti stablo, dopuštajući gljivicama i štetnicima da uđu u stablo i izazovu bolest. Iako neka stabla imaju mehanizme zacjeljivanja kore ako je kora oštećena, velika oštećenja negativno utječu na zdravlje stabla. Kako stablo ne bi došlo u fazu propadanja, treba poduzeti korake kako bi se spriječilo daljnje oštećenje. U nekim slučajevima stablo nije moguće spasiti zbog velikih oštećenja kore, zbog čega je važno prvo potražiti pomoć stručnjaka koji će procijeniti stanje stabla i šanse za oporavak.


Tagovi: