Kako je pronađeno staklo

Kako je pronađeno staklo

Staklo kroz povijest

Staklo je svakako oduvijek fasciniralo ljude. Nekada je ono bilo prvi trgovački proizvod i smatralo se statusnim simbolom u doba drevnog Egipta i careva. No, dokle sežu sami počeci stakla? Tko je odgovoran za otkriće stakla? Da li je to u vrijeme starih Egipćana ili još puno prije? Može se s sigurnošću reći kako je staklo staro koliko i naš planet. Ono može nastati na sasvim prirodan način ako se dogodi udar munje ili ako vulkan eruptira i postigne se dovoljna toplina kamena. S ovim kamenjem staklastog oblika služili su se i naši preci u kamenom dobu, a od njega se izrađivalo razno oružje, nakit ali i amajlije.

Vulkanski oblik stakla ili opsidijan postala je prva trgovačka roba. No, bez obzira na navedeno, stručnjaci i dalje nisu našli odgovor na pitanje kada je čovjek zapravo shvatio da može i sam proizvesti ovaj materijal. Postoji zanimljiva predaja koju je ostavio Rimski povjesničar Plinije prije svoje smrti. U njoj navodi kako su Fenički trgovci došli na plažu u Siriji 5000. godine prije Krista i kako su tamo napravili ložište od kamena koje je imalo nitrat. Nakon što se vatra zapalila, kamenje se polako krenulo topiti s pijeskom i stvarala se staklasta supstanca. Iako na prvu zvuči kao zanimljiva priča, današnji istraživači ne vjeruju kako je ona istinita jer vrućina logorske vatre ne može izazvati taljenje.

Recept za staklo

Staklene perle iz Egipta i Mezopotamije smatraju se najstarijim staklenim predmetima ikada pronađenim. Datiraju iz 3500. godine prije Krista i pokazuju vještinu oblikovanja prvog stakla. 1500. godine prije Krista Egipatske zanatlije otkrivaju način kako izraditi šuplje posude od stakla, i to dokazuju tri sačuvane vaze koje su pronađene očuvane u grobu faraona Tutmozisa trećeg. Najstariji zapis o izradi stakla je onaj od asirskog kralja Ashurbanipala koji je pronađen u njegovoj vlastitoj biblioteci.

Recept za staklo glasio je " Uzmite 60 dijelova pijeska, uzmite 180 dijelova pepela od morskih biljaka, uzmite 5 dijelova krede i pomiješajte. Dobiti ćete staklo"! Receptura se sljedila godinama, pa je potrebno naglasiti kako se ona i danas ne razlikuje bitno. Njegov recept daje do znanja kako se u antičkim talionicama mogla postići dovoljna temperatura za taljenje, no dobivala bi se stakla koja su relativno mekana i više krhka. Navedeni recept isprobavali su mnogi, što je dovelo do raznih eksperimentiranja.

Staklo razvoj i proizvodnja

Za vrijeme vladavine rimskog cara Augusta otkrivena je i metoda puhanja stakla, što je omogućilo proizvodnju tankog i finog stakla koje se cijenilo. Nakon propasti Rimljana tajne izrade ostale su u nekadašnjim rimskim kolonijama gdje je izrada bila puno manja i skromnija. Nastupila je izrada srednjovjekovnog stakla koje je bilo ne samo drugačijeg sastava, već je i bilo podosta otrcano. Za proizvodnju se koristila potaša i to je doprinijelo debelom staklu koje je bilo smeđeg ili zelenog tona.

Tek oko 1000. godine nastaje staklo koje je stvaralo divljenje. Upravo u ovim godinama staklari po prvi puta izrađuju staklene slike koje se prvo postavljaju u razne crkve. Od navedenih godina proizvodnja stakla se širi, što u konačnici dovodi do masovne proizvodnje putem strojeva. Put do današnje suvremene proizvodnje stakla je svakako bio duži. započeo je otprilike oko 1500. godine prije nego je nastupila nova era, kada su odabrani majstori u Egiptu otkrili izradu šupljeg stakla. Danas se staklo proizvodi u tvornicama diljem svijeta i ono se koristi za razne svrhe.


Tagovi: