Kako je nastao šatrovački govor – Nastanak i korištenje šatrovačkog jezika

Kako je nastao šatrovački govor - Nastanak i korištenje šatrovačkog jezika

Što je šatrovački govor?

Šatrovački govor ili jezik je zapravo žargon koji se koristi u hrvatskom, srpskom i bosanskom jeziku. Njegova primjena i rasprostranjenost je neravnomjerna, stoga je teško odrediti gdje se koristi više, a gdje manje. Šatrovački govor najčešće se može čuti u većim urbanim središtima, glavnim gradovima navedenih zemalja - Zagreb, Beograd i Sarajevo. S navedenim govorom najčešće se služe mladi ljudi. Potrebno je naglasiti kako svaka nova generacija ima svoj oblik šatrovačkog jezika. Nove riječi će se stvarati uz pomoć permutiranja raznih slogova.

U primjeru, riječ Nemoj postat će mojne. Nova riječ imat će isto značenje kao i stara, samo što će se izgovarati drugačije. Šatrovački jezik se ajviše koristi unutar zatvorskih zajednica kako bi se izbjeglo razumijevanje od strane zatvorskih sistema. U obliku zatvorskog šatrovačkog govora u riječi se dodaju još jedan slog među permutiranih slogova, i tako se dobiva gotovo neprepoznatljiva riječ koja ipak nosi određenu poruku. Navedeni govor se često opisuje kao igra riječima i ona je kao takva poznata i u Francuskoj gdje se sličan govor naziva verlan ili u Argentini i Španjolskoj gdje se sličan govor naziva vesranu.

Zašto koristiti šatrovački govor?

U našim krajevima, šatrovački govor najčešće služi za zabavu, no može se koristiti i za: Stvaranje drugačijeg dojma, ciljano isticanje, ublažavanje ozbiljnosti riječi, socijalnu interakciju, iskazivanje pripadnosti. Korištenjem navedenog govora osoba se može osloboditi od društvenih konvencija koje dolaze sa korištenjem normalnog izražavanja. Često se može primijetiti kako se šatrovački govor opisuje i kao kritični jezik jer ga mladi većinom koriste kako bi se istakli, bili drugačiji i originalni. Tko sve može pričati s navedenim govorom?

Šatrovačkim govorom mogu se služiti svi, i u većini slučajeva svi smo mi barem jednom izgovorili jednu šatrovačku riječ. Navedeni oblik govora najčešće se koristi unutar određenih skupina - osobe koje rade isti posao, osobe koje dijele isti hobi, osobe koje pripadaju istome društvenom staležu. U primjeru, konobari se mogu poslužiti s "dvije ljute" kada gostu treba poslužiti dvije rakije. Da li razne riječi imaju različito značenje? Ista riječ ne mora u svakoj skupini predstavljati istu stvar. U primjeru, riječ Krljanje se u sportu koristi kao opis za grublju igru, dok se u svijetu ovisnika koristi za davanje nove injekcije.

Kako je zapravo nastao šatrovački govor?

U svome početku, šatrovački govor je bio svojevrstan jezik između skitnica, prosjaka i lopova. U kasnijem dobu govor se širi i postaje specifičan jezik kojim će se koristiti ljudi iz raznih sredina ili profesija. Danas se šatrovački govor najčešće može čuti kod mlađih generacija koje sve više skraćuju riječi. Nove riječi ili inačice starijih riječi danas se veoma brzo usvajaju i one postaju dio svakodnevnog rječnika. Danas se često riječi ili izrazi koji su se nekad koristili u šatrovačkom smislu nalaze i u rječnicima.

Da li je šatrovački prihvaćen? Navedeni govor je često prihvaćen, iako jezični stručnjaci smatraju kako je ovaj govor zapravo sleng. Neki šatrovački izrazi nastali su onomatopejom, posuđivanjem riječi iz drugih jezika i na druge slične načine, što znači da govor nije temeljen na izvornom hrvatskom jeziku. Šatrovački jezik se danas ponajviše koristi kao oblik zabavnog izražavanja u društvu i on se ne koristi u školama ili bilo kojim drugim institucijama.


Tagovi: