Kako je Hrvatska dobila ime

Kako je Hrvatska dobila ime

Ime Hvat i Hrvatska

Postoje različite teze o tome kako je naš narod dobio ime Hrvat i zemlja Hrvatska, neke od njih ukazuju da je ime Hrvat iranskog porijekla i znači prijetelj, saveznik, zagovornici slavenskog porijekla tumače da to ime znači onaj koji govori i pripada, a postoji i tumačenje da je naziv gotskog porijekla i znači ratnik, junak. U povijesti se prvi puta Hrvat spominje u 9. stoljeću u zapisima cara Konstantina, Bizantskog cara koji spominje da su Hrvati došli iz Bijele Hrvatske koja se nalazi u srednjoj Europi. U tom zapisu se spominje da su Hrvati došli na današnje područje te da su postojala sveukupno sedam plemena koja su kasnije spojila u jedno pod zajedničkim nazivom Hrvati.

Naziv naše domovine se u zapisima prvi put spominje u zapisu Pape Ivana X. koji je priznao krunudbu prvog hrvatskog kralja Tomislava čime su plemena objedinjena i nastala je zajednička djedovina.

Bijela Hrvatska bila je na području srednje Europe u području oko gornjeg toka rijeke Visle i imala je sjedište u Krakovu, te su se tadašnji Hrvati spustili na jug preko Češke, Slovačke i Austrije u Crvenu Hrvatsku koja je bila istočnije i južnije.

Hrvatska povijest i ujedinjenje

Hrvatska povijest je izuzetno bogata, ne samo o načinu preseljenja Hrvata na područje današne Hrvatske i spajanja sa lokalnim plemenima koja su boravila na području Dalmacije, već i kasnije tokom srednjeg vijeka kada su postojale neovisne države. Te neovisne države su kasnije tokom povijesti popale pod vlast Ugarskog kralja.

Tako se u povijesti spominju Panonska, Primorska, Crvene države Hrvatske, Paganija na području rijeka Cetine i Neretve, Travunja područje od Kotora do Dubrovnika i Trebnja, Zahumlje istočni i zapadni dio Hecegovine, Istarska marka koja je i danas na istom području, te Dubrovačka Republika. U doba turskih osvajanja Hrvati su uspješno odbijali daljnje pohode Turaka u stogodišnjem ratu koji se sastojao od neumornih napada turaka u cilju širenja Turskog carstva.

Spomenimo i Mletačku vlast od Istre do Boke Kotorske, Napoleonovog prodora na isto to područje i stvaranje Ilirske pokrajine na području dananje Slovenije, do prve polovine 19. stoljeća kada je došlo do Narodnog preporoda kao nacionalno politički i kulturni pokret jer je Hrvatska bila dio ugarske monarhije, dok je Dalmacija bila unutar austrijskog dijela. Spajanjem Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije na staje Trojedna Kraljevina koja je ujedinila područja koja i danas nazivamo hrvatskim teritorijem.

Hrvatska u dvadesetih stoljeća

Hrvatska je u 20. stoljeću prošla kao i druge zemlje u svijetu prvi i drugi svjetski rat. U prvi svjetski rat je ušla kao dio Austro-Ugarske monarhije koja se nakon rata raspala, te su Hrvati ušli u savez sa južnoslavenskim narodima kao Država Slovenaca, Hrvata i Srba, kao Kraljevina Jugoslavija.

Drugi svjetski rat donio je na ove prostore umjetnu državu Nezavisnu državu Hrvatsku stvorenu od strane fašističkih vlasti Sila Osovine, nacističke Njemačke i fašističke Italije kako bi imali potporu na ovim područjima. No, vrlo brzo su se Hrvati ujedinili sa ostalim slavenskim narodima u regiji u Narodno oslobodilačkom pokretu u borbi protiv fašizma i nacionalizma koje su sile Osovine provodile. Te je nakon drugog svjetskog rata Hrvatska ujedinjena u SFRJ, Socijalističko Federalnu Republiku Jugoslaviju u kojoj je bila kao republika do Domovinskog rata koji je započeo 1991. godine i završio 1994. godine te se po prvi puta u povijesti Hrvata stvorila država politički, vojno, kulturološki i socijalno neovisna o bilo kojoj drugoj državi kako je to do tada u povijesti uvijek bilo.


Tagovi: