Tko je stariji srbi ili hrvati

Tko je stariji srbi ili hrvati

Tko je stariji Srbi ili Hrvati i kada su se pojavili Hrvati?

Svaki Hrvat zna da smo na našoj zemlji od stoljeća sedmog i kako smo odmah imali svoji vlastiti teritorij. No, rijetko tko se zapita da li je navedeno zapravo istina i koji narodi su prije Hrvata bili na ovoj zemlji i što se zapravo dogodilo tijekom povijesti? Za početak, prije pitanja tko je stariji Srbi ili Hrvati, potrebno je odgovoriti na pitanje da su na našim prostorima prije nas živjeli predneandertalci i neandertalci. Nakon njih prva etnička zajednica koja je živjela na našim prostorima su Iliri koji su pripadnici srodnih indoeuropskih naroda koji su tada naseljavali istok jadranske obale i središnji dio Balkana.

Na samome području današnje Hrvatske od 4. stoljeća prije Krista živjeli su Kelti te Grci, a od 2. stoljeća prije Krista Rimljani. Došlo je do svojevrsnog miješanja s Ilirima i nastala su Ilirsko keltska plemena. Ova plemena su helenizirali tadašnji Grci, a romantizirali Rimljani. U stoljećima koja slijede dolaze i prolaze Goti, Avari, Huni te Slaveni. Na pitanje tko je stariji Srbi ili Hrvati teško je odgovoriti, jer se smatra da su oba naroda potekla do Slavena. Naime, kada su Hrvati došli na današnje područje u sedmome stoljeću uglavnom su zadržali Slavenska vjerovanja, no polako su krenuli preuzimati određene elemente gore navedeni naroda koji su bili prisutni na području.

Tko je stariji Srbi ili Hrvati i kada je krenula podjela naroda?

Kada su Hrvati stupili na svoju buduću domovinu, naišli su na stanovništvo koje je uglavnom potjecalo od Ilira, Rimljana i ponešto Grka. Ovi narodi su se tada bavili stočarstvom i imali su poganska vjerovanja te običaje, dok su preuzeli dosta elemenata iz latinskog jezika. Starogermanski izraz za romanizirane narode bio je Wallach i on se prema latinskom Valachus proširio tadašnjoj Europom. Dolazi do naziva Vlah i prvom približnom odgovoru tko je stariji Srbi ili Hrvati. U određenim područjima Vlasi su asimirali s Hrvatima, dok su u određenim područjima zadržavali svoji izvorni identitet.

Danas se smatra kako su Vlasi bili prvi Srbi na našem području, a za to postoji više razloga. Većina tadašnjih Vlaha je prešla na pravoslavnu vjeru. Mnogi su Vlasi iz okolnih zemalja došli na Hrvatski teritorij kada su bježali pred tadašnjim Osmanlijama. Prema povijesti, Habsburgovci su 1630. godine dodijelili povlastice svim Vlasima koji su željeli čuvati granicu od Osmanlija, ali isto tako na štetu hrvatskog plemstva. Budući da su se nazivali pravoslavcima, Srbi su im u 19. stoljeću slali svećenstvo i uvjeravali da su Vlasi prvi Srbi. Mnogi još dan danas vjeruju u navedeno. Tko je stariji Srbi ili Hrvati? Na navedeno pitanje odgovaraju današnje znanstvene literature.

Tko je stariji Srbi ili Hrvati i jesmo li istoga podrijetla?

Prema znanstvenim literaturama Vlasima se nazivaju svi oni romanizirani starosjedioci na Balkanskom poluotoku. Neki od njih su zadržali svoji jezik kao i kulturu, no ostvaruju i pravo na učenje vlastitog materinskog jezika u školama. Budući da se navedena skupina asimirala ili su svjesni svog podrijetla ali se izražavaju drugačije, danas je teško procijeniti koliko izvornih Vlaha zapravo živi na području od Jadrana pa sve do Crnog mora.

Tko je stariji Srbi ili Hrvati, na to pitanje mogu odgovoriti genetska istraživanja. Prema sadašnjim procjenama, u Hrvatskoj sada prevladava gen prve skupine koji se označava kao najstariji europski gen i koji je češći kod takozvane slavenske haplogrupe R1a. Opet se postavlja pitanje tko je stariji Srbi ili Hrvati? Prema određenim analizama smatra se kako su oba naroda stara i teško je odrediti tko je stariji. Neka istraživanja tvrde da hrvati potječu od srba, neka da smo došli u jednako vrijeme i drugačije se podijeliti.

No, stručnjaci tvrde da i u pradavna vremena niti hrvati niti Srbi nisu bili jedno pleme, već smo uvijek graničili jedni s drugima. Prva teza o povezanosti ovih naroda zapravo datira iz 19. stoljeća kada dolazi do formiranja modernih nacija. Radi sličnosti jezika i podrijetla smatra se kako je jedan narod potekao od drugoga, no to nikako ne mora biti istina. Radi sličnosti hrvatskog te srpskog jezika mnogima se činilo da je riječ o jednome narodu koji se jednostavno odlučio podijeliti prema vjeri. Iako Srbi i Hrvati nisu isti prema svome podrijetlu, potrebno je naglasiti kako su svi europski narodi "miješani" prema podrijetlu.


Tagovi: