Kako izmjeniti oporuku

Kako izmjeniti oporuku

Što je oporuka

Oporuka je pravni dokument kojim se osoba koja raspolaže nekom imovinom pokretnom, nepokretnom ili financijskom imovinom odlučuje tko će naslijediti tu imovinu nakon smrti osobe koja oporuku sastavlja. Zapravo oporukom se izražava posljednja volja osobe koja ima neku imovinu i želi je nakon smrti dati nekome na raspolaganje.

Na zapadu sastavljanje oporuke je sasvimu običajeno kao i vođenje osobnih financija, a u našoj zemlji danas sastaljanje oporuke je postala sve češća praksa. Prema zakonu oporuku može sastaviti osoba sposobna za rasuđivanje starija od 16 godina. Ukoliko osoba ima oduzetu poslovnu i pravnu sposobnost zbog bolesti poput demencije njezina oporuka nije važeća nakon što se postavi takva dijagnoza jer s ovom bolesti nije sposobna razumno rasuđivati i donositi odluke.

Obitelji koje izgube voljenu osobu prolaze kroz teške trenutke zbog smrti voljene osobe, a upravo u danima koji slijede suočavaju se sa situacijom podjele imovine preminule osobe. Ukoliko oporuke nema to može prouzročiti brojne stresne situacije među članovima obitelji i onima koji to nisu.

Oporuka kako je napisati i kada

Oporuka se može napisati bilo kada ukoliko je osoba navršila 16 godina i pravno i poslovno je sposobna. Ovim dokumentom ukoliko raspolažete imovinom svojim nasljednicima možete uštedjeti puno muka ako jasno definirate kome što želite pokloniti nakon svoje smrti. Prema zakonu oporuka može biti privatna, javna ili napravljena u izvanrednim okolnostima.

Privatne oporuke su vlastoručne oporuke koje su pisane i sastavljene od strane osobe koja oporuku sastavlja i potpisuje. Najvažnije je kod privatne oporuke da se stavi datum i mjesto, te treba saržavati popis imovine koja se oporučno ostavlja određenim osobama. Potrebno je jasno napisati ime i prezime osoba kojima se ostavlja imovina, njihov OIB, te ako se radi o nekretnini broj katastarske čestice. Ukoliko se oporuke pišu na kompjuteru i pisaćoj mašini, ona mora biti ovjerena od strane dva svjedoka kojima nije oduzeta poslovna sposobost. Privatne se oporuke ne moraju davati javnom bilježniku sve do trenutka nakon smrti kako bi se provela ostavinska rasprava.

Kod javne oporuke njih sastavljaju suci općinskog suda, javni bilježnici ili konzularno predstavništvo na zahtjev osobe koja oporuku želi napisati. Kod oporuke u izvanrednim okolnostima kao kod elementarnih nepogoda važeće su usmene oporuke uz prisustvo dva svjedoka.

Što kada se želi izmijeniti oporuka

Kada ste u situaciji da ste već napisali svoju oporuku, međutim došlo je do promjene mišljenja ili nekih okolnosti želite promjeniti svoju oporuku. To uvijek možete ako napravite novu oporuku u kojoj ćete navesti sve promjene i tako poništiti prethodnu oporuku. No, postojeću oporuku možete nadopuniti i dokumentom koja se zove kodicil koji treba biti datiran i potpisan od strane vas i dvije osobe svjedoka jednako kao i kod originalne oporuke. Kondicil kao i nova oporuka treba sadržavati vaše ime i prezime te promjene koje unosite u odnosu na originalnu oporuku.

U slučaju da se razvedete biviši supružnik ne bi smio biti izvršitelj oporuke, a ukoliko se vjenčate postojeća oporuka se smatra poništenom prema zakonu. U tom ćete slučaju svakako trebati napraviti novu oporuku ili kondicil prethodne oporuke.

Ukoliko dolazi do takvih statusnih promjena a oporuke se nisu mijenjale primjenjuju se zakonske odredbe u kojima pravo prvenstva imaju najbliži srodnici, bračni partner, izvanbračni partner, djeca, roditelji, dakle uža obitelj okomitog srodstva i partner. Ukoliko najuže obitelji nema, tek tada na red dolaze braća i sestre sa svojim pravima.


Tagovi: