Kako izgleda jdoo

Kako izgleda jdoo

Kako se otvara jdoo?

Jdoo ili Jednostavno dioničko društvo danas se smatra jednim od najpopularnijih gospodarskih subjekata u Republici hrvatskoj. Što je ono zapravo? Najjednostavniji oblik poslovanja. Svota temeljnog kapitala koji vam je potreban za otvaranje jednostavnog dioničkog društva iznosi 1,03 eura, a njegovo osnivanje je brzo i jednostavno uz pomoć javnog bilježnika. Kako zapravo izgleda Jdoo? Ukupni troškovi njegovog otvaranja iznositi će približno oko 110 eura. Ovo društvo može se sastojati od najviše 5 članova/osnivača, a jedna osoba mora biti imenovana direktorom. Velika prednosti ovog dioničkog društva je svakako stopa oporezivanja koja će uvijek biti fiksna i ne prelazi 20%.

Mana je što jednostavno dioničko društvo mora do 25% svoje zarade/dobiti spremiti u svoju rezervu. Kada navedena rezerva prijeđe 3000 eura, društvo mora prema zakonu obaviti svoju reviziju i preoblikovati poslovanje u doo - Društvo s ograničenom odgovornošću. Ovo društvo također pripada u društvo kapitala, no njegov temeljni kapital za samo osnivanje mora biti 3000 eura. Otvaranje Društva s ograničenom odgovornošću iznosit će oko 500 eura. Osim većih troškova, doo zahtjeva i dvojno knjigovodstvo, strože zakonske regulative.

Za što se otvara jdoo?

Jednostavno dioničko društvo je zadnjih godina postao najpopularniji oblik poslovanja u Republici Hrvatskoj. Razlog tome je iznos temeljnog kapitala i jednostavnost otvaranja. Osim temeljnog kapitala i pojednostavljenog oblika otvaranja, jdoo može imati i više osnivača, stopa oporezivanja je fiksna, rezerva može biti do 3000 eura. I dok na prvu sve zvuči primamljivo, potrebno je u obzir uzeti i druge moguće dodatne troškove koji se mogu pojaviti.

Za što se otvara jdoo? Jednostavno dioničko društvo može se otvoriti za obavljanje gotovo svih djelatnosti, i ono se najčešće veže ut stručnu spremu samog osnivača ili direktora društva. Ovo društvo može poslovati samo uz osnivača, i ono ne mora imati zaposlenike. I dok na se prvu čini kako je ovo društvo jednostavnije od drugih trgovačkih društava, potrebno je dobro promisliti prije procesa otvaranja. Svaka tvrtka će se razlikovati prema pravnom obliku, načinu registracije, mogućim troškovima te načinom na koji odgovara na obveze, i načinu na koji se vode poslovne knjige.

Da li jdoo ima prednosti i mana?

Svako trgovačko društvo ima svojih prednosti i mana. Kako bi lakše primijetili prednosti te nedostatke Jednostavnog dioničkog društva, podijelit ćemo ih u najosnovnije. Članovi koji se svojevoljno odluče otvoriti jdoo snosit će onoliku odgovornost do kapitala kojeg su pripremno uplatili ili uložili. Sami troškovi osnivanja su puno manji u usporedbi s ostalim dioničkim društvima, a iznos temeljnog kapitala je nizak. Koji su nedostaci? Troškovi revizije jednostavnog dioničkog društva rasti će ako se samo društvo preoblikuje u doo, tu su obavezna izdavanja do 25%, i mogućnost imanja jednog direktora.

Koje su najčešće pogreške ili zablude kod otvaranja Jednostavnog dioničkog društva? Da se jdoo može baviti samo s određenim djelatnostima, da osnivač mora imati stručnost za otvaranje, da osnivač mora imati vlastiti poslovni prostor, da ne smijete imati zaposlenike, da će se društvo zatvoriti ukoliko lošije posluje. Nažalost, ima primjera gdje su se jednostavna dionička društva zatvarala radi navedenih razloga, no uz njih su se vezali i drugi nedostaci i propusti. Ukoliko razmatrate otvoriti Jednostavno dioničko društvo, tada se svakako dobro savjetujte.


Tagovi: