Kako biti dobar slušatelj

Kako biti dobar slušatelj

Kako biti dobar slušatelj bez prekidanja sugovornika

Slušanje je umijeće za koje je potrebno imati malo empatije, dovoljno vremena, puno strpljenja i odmak od svojih ego stavova. Postoji aktivno i pasivno slušanje, a najbolji psihoterapeuti koriste jedan, drugi ili oba pristupa, kao i najbolji prijatelji koji će vas slušati s razumijevanjem koje vam pomaže da čujete svoj glas i smirite svoje osjećaje. Kako biti dobar slušatelj bez prekidanja sugovornika se uči, to je pasivno slušanje, ali govor vašeg tijela pokazuje da čujete.

Pasivno slušanje pomaže vašem sugovorniku da izbaci iz sebe ono što ga tišti, da dopusti drugoj osobi da euforično izlije sretne misli jer joj se nešto lijepo dogodilo. No, kako biti dobar slušatelj ako vas sugovornik uvlači u razgovor, pita za vaše mišljenje ili savjet je jednako osjetljivo, aktivno slušanje. I u sličnim situacijama ljudi imaju različita iskustva, pa jasno naglasite da je zatraženo mišljenje vaše iskustvo i da ne znate koliko može nekome drugome pomoći.

Kako biti dobar slušatelj kada se ne slažete sa sugovornikom

Osobi koja iznosi neko bolno iskustvo pomaže i sam čin slušanja, to nikada ne bi trebali smetnuti s uma, čak ni ako kroz bujicu riječi osjećate da je osoba mogla izbjeći to teško iskustvo i da mu je možda doprinijela. Iako ćete možda željeti ukazati na pogrešne stavove i reakcije koji ne daju željene rezultate, bolje je naučiti kako biti dobar slušatelj kada se ne slažete sa sugovornikom, ako pažljivo slušate, dat ćete bolji savjet kada bude zatražen.

Ne brinite se oko toga što ćete odgovoriti, to će samo omesti vaše slušanje, a osoba možda i ne očekuje vaš neki odgovor, ima samo potrebu izbaciti to iz sebe. Kako biti dobar slušatelj uključuje i nemiješanje u konkretnu životnu situaciju, jer se sugovornik samo oslobađa svog tereta, bez očekivanja mudrih savjeta koje možda i ne može primijeniti. Stara narodna poslovica kaže "šutnja je zlato" i doista je mudro mnoge stvari prešutjeti dok sugovornik govori bez predaha.

Kako biti dobar slušatelj bez ulaženja u raspravu

Ponekada je teško ne umiješati se u nečije beskrajno izlaganje, ali prekidanje takvih "ispovijesti" može biti vrlo kontraproduktivno. Čak i ako imate posve suprotno mišljenje od ozgovorenog i neodoljivu potrebu da kontrirate, bolje je vježbati kako biti dobar slušatelj bez ulaženja u raspravu jer će tako uočiti sva slaba mjesta u tijeku svijesti svog sugovornika i kada vas zatraži mišljenje, moći ćete dati konstruktivniji i korisniji savjet osobi koja se davi u bujici vlastitih riječi.

Nemojte ispravljati sugovornika, čak ni kada se njegov iskaz frapantno razlikuje od stvarnosti, ne znate što je osobu zaboljelo, kakvi okidači ga pokreću, ali ako pažljivo slušate, uočit ćete jasan obrazac i moći pomoći ako ta pomoć od vas bude zatražena. Kako biti dobar slušatelj, pa pokažite gestama tijela i izrazom u očima da doista slušate i čujete osobu, da joj posvećujete punu pažnju i svoje vrijeme. Takvo slušanje može biti iscjeljujuće, a svako miješanje vas može odvući u jalovu raspravu ili čak svađu.


Tagovi: