Kada je majčin dan

Kada je majčin dan

Danas poštovanje svojim majkama odajemo svake godine, uvijek druge nedjelje u svibnju. Povijest osnivanja dana posvećenog majkama se pripisuje Amerikanki Anna Marie Jarvis koja je u 19 stoljeću osnivala radne klubove za majke u kojima ih je poučavala brizi i njezi o djeci i higijeni. No, neki drugi izvori pokazuju da Majčin dan vuče svoje korijene iz Antike, od starih Grka i Rimljana i njihovih festivala u čast božice majke (Rhea i Cybela).

Gospođa Jarvis je 1868 godine, u jeku Građanskog rata, majčinske klubove ujedinila i organizirala Dan prijateljstva s majkama koje su s bivšim vojnicima radile na mirenju zaraćenih strana. U isto vrijeme 1870 godine je Julie Ward Howe napisala Proglas Majčinog dana, koji je 1873 ujedinio majke u misiji promicanja mira u svijetu. Mnoge anonimne žene i neki muškarci poput, Mary Towless Sassen i Frank Hering, su godinama organizirali Majčin dan u lokalnim zajednicima, zbog čega Heringa nazivaju ocem Majčinog dana.

Vidimo da se nastanak Majčinog dana nije dogodio u jednom trenutku i iznenada bio je dug put i rad. Memorijalni skup Mothers day je osnovala gospođa Jarvis 1907 godine i na Majčin dan su ženama u crkvi dijeljeni bijeli karanfili i poticalo se ljude da više cijene majke, možda baš zbog tih karanfila i danas majkama na njihov dan najčešće poklanjamo cvijeće. Američki predsjednik Wilson je 1914 godine taj dan proglasio nacionalnim praznikom i odredio da se slavi 12 svibnja.

U Evropi, a najviše u Ujedinjenom kraljevstvu se Majčin dan obilježavao također u crkvama i to četvrte nedjelje u korizmi, naglask je bio na "majci crkvi" i taj dan su svi molili u svojim matičnim crkvama za posebne nakane. U hrvatskoj je na poticaj katoličkog lista organizirana prva proslava Majčinog dana 1927 godine uz mise u čast svim majkama. Za organiziranje proslava Majčinog dana je zaslužna Hrvatska katolička sveza, a spominje se i Družba Braće hrvatskog zmaja, ali tek od 2000 godine.

Proslava Majčinog dana je izrasla iz američkog ženskog pokreta, pa ne čudi da je Majčin dan u zapadnom svijetu ustanovljen u 20 stoljeću, no tradicije i načini proslava majčinog dana u svijetu se razlikuju. U Etiopiji se slavi majčinstvo na jesenskim gozbama, Tajlanđani ga slave u kolovozu, na rođendan svoje kraljice Sirikit. Lijep je američki običaj da taj dan daruju majke cvijećem i poklonima i oslobađaju ih svih kućanskih i obiteljskih, inače svakodnevnih obveza.

Naravno da je moderni, konzumeristički i trgovački svijet i Majčin dan komercijalizirao, jer svaka proslava je prilika da se zaradi. I ta komercijalizacija je krenula iz Amerike i brzo se raširila po cijelom svijetu. Navodno se u Americi ispiše oko 120 milijuna čestitki, danas su to valjda elektronske čestitke. Teleoperateri tog dana bilježe najviše poziva. U ovom vremenu je možda manje obiteljskih proslava u vlastitom domu, ali taj dan restorani bilježe porast prometa za preko 60 °%.


Tagovi: