Gdje su tuheljske toplice

Gdje su tuheljske toplice

Kako su nastale Tuheljske toplice?

U podnožju naše najmanje Cesargradske gore, između mnogobrojnih zagorskih brežuljaka, smjestile su se nadaleko poznate Tuheljske toplice. Iako većina navedeno mjesto prvenstveno povezuje s bazenima, terminalnim izvorima i pomisle na opuštanje, važno je spomenuti kako se ovdje nalazi i jedan zanimljiv dvorac s jednako zanimljivom poviješću. Kada su nastale Tuheljske toplice? Prvi pisani dokument koji govori o mjestu Tuhelj datira iz davne 1402 godine. Kraj se tada opisivao kao istaknuto i bogato kulturno središte zagorskog kraja. Nekada je Tuhelj bio najprepoznatljiviji po svojem crkvenom središtu, današnjoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Ono što je svakako zanimljivo je podrijetlo samog imena mjesta. Naime, riječ "tuhl" dolazi od staroslavenske riječi koja se u slobodnom prijevodu prevodi kao vlažno, što znači da samo ime Tuhelj znači vlažno mjesto. Upravo je ta zanimljivost privukla obitelj Erdody da pokraj današnjih termi u 18. stoljeću izgrade barokni dvorac. Ovaj dvorac će radi zaloga postepeno prijeći u ruke tvoritelja hrvatske himne Antuna Mihanovića, gdje dvorac dobiva svoji službeni naziv dvorac Mihanović. Danas je ovaj dvorac obnovljen, preuređen je u ugostiteljski objekt koji nudi samo autohtonu zagorsku kuhinju. Unutrašnjost mu je ispunjena originalnim viteškim oružjem i oklopima.

Što mogu ponuditi Tuheljske toplice?

Tuheljske toplice danas pripadaju među najpoznatija hrvatska terminalna kupališta. Radi svoje blizini Zagrebu često pružaju savršen bijeg za opuštanje. Terme se prostiru na 15.000 četvornih metara, trećina navedenog je pod vodom. Ovaj vodeni planet nudi brojne vodene atrakcije - unutarnji te vanjski bazeni, bazeni prilagođeni djeci, vodeni tobogani, vodeni slapovi, spore rijeke, whirlpool, vodene masaže, wellness, saune, cocktail barovi na vodi. Potrebno je napomenuti kako su svi bazeni posebno punjeni s termalnom vodom koja dolazi iz izvora. Vanjski dio bazena otvara se tek u toplije dane, dok unutrašnji bazeni rade tokom cijele godine prema radnome vremenu od 7.00 - 22.00.

Od ostalih zanimljivih aktivnosti, Tuheljske toplice nude mogućnost igranja tenisa, nogometa, malog nogometa, odbojke na travi, mini golfa, boćanja, i nudi se mogućnost korištenja adrenalinskog parka ili šetnja trim uređenom stazom. Voda koja puni bazene spominjala se još i davne 1977 godine, kada su krenula i nagađanja kako je ova termalna voda toplije temperature (32,5 stupnjeva) idealna za liječenje. Voda se u početku nazivala Smrdeča radi mirisa sumporvodika. Prvi bazen sagrađen je 1932. godine, nakon čega se postepeno grade i ostalih 8 bazena.

Kako doći u Tuheljske toplice?

Krećete li s osobnim automobilom iz smjera Zagreba, najlakše je voziti se autocestom A2 (Zagreb - Macelj) i sići na čvoru Zabok, gdje ćete zatim skrenuti ulijevo i voziti cestom D205 do Tuheljskih toplica. Ukoliko želite izbjeći plaćanje naknadne cestarine, kod Zaprešića je potrebno skrenuti prema cesti D1, preko West Gatea, Luke i Velikog Trgovišća vozite prema D205 koja vodi do spomenutih toplica. Iz ostalih dijelova Hrvatskog zagorja do samih toplica moguće je doći uz pomoć lokalnih cesta koje vode preko Klanjeca, Desinića, Krapinskih toplica.

Moguće je pronaći i prijevoz busom. Određeni autobusi voze do 7 puta tjedno, dok vikendom 4 do 6 puta. Cijena karte se kreče od 5.87 do 7.04 eura. Što je s smještajem? Tuheljske toplice nude i smještaj. Neposredno uz same bazene nudi se i smještaj u uređenom hotelu Well koji se može pohvaliti s 4 zvjezdice. Od travnja pa sve do listopada otvoren je i auto kamp koji nudi sanitarne čvorove i električnu struju. Malo dalje možete pronaći i razne ville ili privatne sobe za najam. Tuheljske toplice svakako nude sve za one koji se žele opustiti i barem na kratko zaboraviti na svoje probleme.


Tagovi: