Gdje baciti staru odjeću zagreb

Gdje baciti staru odjeću zagreb

Stara odjeća se razmjenjuje, donira ili reciklira

Po nekim proračunima tekstilni otpad čini oko 3,71 % ukupnog komunalnog otpada, ali u pojedinim kućanstvima taj postotak je i puno veći. Zatrpanost ormara odjećom koju već godinama niste obukli, bilo zato što je iznošena, demode ili više ne stanete u nju postaje higijensko-mentalni problem. Ne kaže se bez razloga "kaos oko vas stvara kaos u glavi", odjeću ne treba gomilati, stara odjeća se razmjenjuje, donira ili reciklira i prerađuje u posve nove proizvode.

Razmjenjuje se uglavnom stara odjeća za djecu, jer je djeca prerastu prije nego što se stigne pohabati, ali razmjenjuje se i kvalitetna odjeća koju vi više ne možete obući, a nekom drugom će dobro doći. Donira se samo očuvana, oprana, opeglana i složena odjeća i to Crvenom križu, Caritasu ili drugim humanitarnim udrugama. Nekada se u samoodrživim domaćinstvima iznošena odjeća rezala u trakice i od njih se tkalo podne prostirke koje su se popularno zvale krpare, što znači da su naši stari sami reciklirali odjeću.

Stara odjeća je globalni ekološki problem

Svaki grad u Hrvatskoj ima kontejnere za tekstil, ali ti kontejneri nekim čudom nakon nekog vremena nestanu i sa ulica i iz reciklažnih dvorišta. Zakon obvezuje Čistoću da osigura mjesta i načine na koji se odlaže stara odjeća, no, to u praksi stalno zapinje. Postoje web stranice sa popisima reciklažnih dvorišta i kontejnera za tekstil, ali za svaki slučaj provjerite telefonom da ne dođete na zaključano dvorište i uklonjeni kontejner za stari tekstil, mnogi su tako prošli.

Navodno postoje i mjesta na kojima se otkupljuje stara odjeća, ali nisu baš tako vidljiva na internetu. Projekt "otvoreni ormar" je individualna građanska inicijativa koncipirana da svatko može u tom ormaru ostaviti odjeću koju više ne treba i uzeti nešto što treba, no takve građanske inicijative žive dok entuzijasti imaju snage da ih vode, jer je veliki broj ljudi nepažljiv i u takvom ormaru i oko njega samo ostavljaju nered, a gradske vlasti ne pomažu baš privatne inicijative, ma koliko one vrijedne bile.

Stara odjeća se može reciklirati i u vlastitom domu

Iako je starinsko vođenje kućanstva odumrlo i polako se zaboravlja i nitko više ništa ne krpa, sve se samo baca i zamjenjuje novim, ipak, stara odjeća se može reciklirati i u vlastitom domu još uvijek. Ako niste razdijelili odjeću prijateljima, znancima ili neznancima preko aplikacija za osobno doniranje, počnite reciklirati. Prvo skinite dugmad sa svih odjevnih predmeta i stavite ih u bilo kakvu staklenku sa zatvaračem na navoj, lijepo izgleda, a gumbi vam možda zatrebaju.

Gumbi su šareni i s njima možete raditi ukrase ili ih opet iskoristiti funkcionalno. Od pamučnih odjevnih predmeta izrežite kuhinjske krpe, krpe za pranje prozora ili podova i ne mrštite se. Vileda krpe su vas razmazile, no, trebate znati da je upravo stara odjeća osnovna sirovina za skoro sve vileda proizvode. Ako vam se ipak ne da s tim recikliranjem petljati, prvo poklonite što vrijedi, učinite dobro djelo, a ostatak zbrinite na propisani način ili donirajte socijalnim udrugama koje od staroga prave novo.


Tagovi: