Fizikalna terapija magnetom nuspojave

Fizikalna terapija magnetom nuspojave

Što je fizikalna terapija magnetom

Fizikalna terapija magnetom ili magnetoterapija je terapija niskofrekventnim elektromagnetskim poljem na tijelo s ciljem izlječenja bolesti zbog koje je i propisana ova fizikalna terapija. Magnetoterapija se može koristiti samostalno ili kombinirati sa drugim tehnikama i metodama koje fizikalna terapija ima na raspolaganju.

Fizikalna terapija magnetom se koristi jer ima analgetski učinak, protuupalno djelovanje, utječe na smanjenje natečenosti, ubrzava metabolizam i proces zacjeljivanja, jača imunološki sustav i stimulira obnovu koštanog tkiva koji je oštećen.

Magnetoterapija je spoj tradicionalne i alternativne medicine te je vrlo učinkovita kod pojave sporog zarastanja prijeloma, aseptičnih nekroza kostiju, Sudeckove atrofije, lumboischialgija, dekubitusa i čireva, bolova kod postherpesne neuralgije, fantomske boli, upalnih i degenrativnih reumatskih bolesti, osteoporoza, psorijaza, opeklina, bronhijalnih astmi, srčanih insuficijencija, Chronove bolesti, poremećaja sna, hipertonija i drugih mišićnih poremećaja, te razni deformiteti kralježnce.

Magnetno polje djeluje pulsirajući na bolesni dio tijela određenim intenzitetom i frekvencijom te se u tkivu povećava koncentracija kisika i za 200 % te se na taj način povećava ATP kao najveći izvor energije za staničnu aktivnost.

Fizikalna terapija magnetom kako se primjenjuje

Fizikalna terapija magnetom se primjenjuje uz pomoć uređaja za magnetoterapiju na dio tijela gdje postoji bolest, a pacijent za to vrijeme leži miran. Terapije obično traje između 15 i 30 minuta što ovisi o zdravstvenom stanju pacijenta i vrsti bolesti koja se liječi. Intenzitet i trajanje magnetoterapije se određuje individualno ovisno o vrsti bolesti, uznapredovalosti bolesti no i o općem zdravstvenom stanju pacijenta. Ukoliko se radi o akutnim slučajevima bolesti intenzitet magnetoterapija je s nižom frekvencijom i traje kraće, dok se kod kroničnih bolesti intenzitet djelovanja magnetnog polja pojačava i terapija traje duže vrijeme.

Fizikalna terapija magnetom se koristi da su magneti napravljeni od legura koje se sastoje od aluminija, željeza, kobalta i nikla. Ovaj se materijal koristi i kod izrade prstenja, nakita, uložaka za cipele, a nalaze se i u odjevnim predmetima i madracima.

Pacijent dok leži u uređaju za magnetoterapiju treba biti miran kako bi magneti neometano djelovali na oboljelo područje, te u pravilu pacijent ne osjeća ništa dok terapija traje.

Fizikalna terapija magnetom i nuspojave

Fizikalna terapija magnetom u velikoj većini slučajeva nema nuspojava, no ipak postoje slučajevi u kojima se mogu pojaviti nuspojave u terapiji. Kod jakih magnetoterapija nuspojave koje se javljaju su vrtoglavica, mučnina, pospanost, te se kod takvih slučajeva preporučuje prekidanje magnetoterapije. Ujedno magnetoterapija nije namijenjena za primjenu kod djece, te osjetljivih skupina poput trudnica.

Fizikalna terapija magnetom može uzrokovati nuspojave ukoliko pacijent ima ugrađen srčani ili automatski unutarnji defibrator jer može poremetiti rad defibratora također ukoliko pacijent ima endokrine poremećaje, akutnu infekciju ili tuberkulozu primjena magnetoterapije može uzrokovati pogoršanje ovih bolesti i ozbiljno ugroziti zdravstveno stanje pacijenta.

Ukoliko ste skloni krvarenju ili imate poremećaj krvarenja, poremećaj cirkulacije, te ukoliko imate trombozu magnetoterapija se ne preporučuje jer će poremetiti postojeće stanje sa krvožilnim sustavom i može dovesti tijelo i stanje krvarenja, te čak i potrebe za nadoknadom krvi što je apsolutno nepotreban rizik ukoliko je poznato da pacijent boluje od ovakvih poremećaja, treba primjeniti neku drugu tehniku ili metodu fizikalne terapije i izbjegavati magnetoterapiju.


Tagovi: