Što je feokromocitom

Što je feokromocitom

Feokromocitom je benigni endokrini tumor

Neki hormoni imaju tako moćno djelovanje da utječu na pojavu visokog tlaka koji je toliko nestabilan i otporan na liječenje da to može biti prepoznatljiv simptom pojačanog rada nadbubrežne žlijezde. Feokromocitom je benigni endokrini tumor koji nastaje u kromatofilnim stanicama nadbubrežne žlijezde i izaziva pojačano lučenje katekolamina, to su hormoni koji izazivaju visoki tlak i razne druge simptome. Na sreću, to su najčešće benigni tumori, ali u malom broju slučajeva mogu imati i maligni karakter.

Feokromocitom je obično malen i ne može se napipati, ali potiče prekomjernu proizvodnju dopamina, noradrenalina, dopa i adrenalina u prekomjernim količinama, no, na svu sreću takvi tumori su rijetki. Visoki tlak uzrokovan endokrinim tumorima ne reagira na terapiju za snižavanje tlaka, ali kada se kirurški uklone, tlak se odmah vraća u normalu i pacijentu ne trebaju više nikakvi lijekovi za tlak. Nagli i bezrazložni porast krvnog tlaka je obično prvi simptom i znak da treba posumnjati na ovu vrstu tumora.

Simptomi koji ukazuju na mogući feokromocitom

Nagla hipertenzija koja ne reagira na primijenjenu terapiju je obično prvi simptom, ali postoje i drugi simptomi koji ukazuju na mogući feokromocitom, pa je važno obratiti pažnju i na druge simptome. Iznenadna i jaka glavobolja, pojačano znojenje (dijaforeza), iznenadni i nagli napadaji snažnog lupanja srca sa preskakanjem i treperenjem koji mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i mogu biti praćeni pojačanim bljedilom ili crvenilom i u pravilu uplaše pacijenta jer ne zna što mu se događa.

Feokromocitom ponekad prati osjećaj slabosti, mučnine, povraćanja, tremora, prijeteće smrti, a može ga pratiti zatvor (konstipacija), bol u trbuhu i prsištu, gubitak tjelesne težine, količinski povećano mokrenje (poliurija), dehidracija, nagli pad tlaka (posturalna hipotenzija), problemi sa srcem (kardiomiopatija) i povišeni šećer (hiperglikemija). Prekomjerno lučenje katekolamina, hormona nadbubrežne žlijezde poremeti sve, jer ovaj tumor i kad nije maligan može prouzročiti po život opasna oštećenja, zato je važno prepoznati simptome i pravovremeno postaviti točnu dijagnozu.

Feokromocitom se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi

Iako je ovo prilično rijedak oblik tumora ipak obično pogađa populaciju od 30 - 60 godina, no, to je samo neki prosjek, zapravo feokromocitom se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Dijagnostika kreće od laboratorijskih pretraga krvi i mokraće, utvrđivanjem razina katekolamina i njihovih metabolita u krvnoj plazmi i u urinu, s tim da pacijenti koji uzimaju beta blokatore i ili neke antidepresive, ne smiju uzimati terapiju tjedan dana prije pretraga da ne bi dobili iskrivljene laboratorijske nalaze.

Gdje se nalazi feokromocitom najbolje pokazuje CT (kompjuterska tomografija) ili MR (magnetna rezonanca). Liječenje feokromocitoma se provodi alfa i beta blokatorima, te ostalim lijekovima za snižavanje tlaka, ali je primarni izbor ipak kirurško uklanjanje endokrinog tumora koje se obavlja laparoskopski. Ako je utvrđena malignost obavezna je terapija zračenjem, jer je kemoterapija pokazala slabe rezultate iako se pokazalo da kemoterapija usporava rast tumora. Pokazalo se da ova vrsta endokrinih tumora može biti nasljedna.


Tagovi: