Elefantijaza – uzrok, simptomi, liječenje

Elefantijaza - uzrok, simptomi, liječenje

Nekada se smatralo da je elefantijaza samo tropska bolest

Obzirom da se nekada ova bolest pojavljivala u Africi, Jugoistočnoj Aziji, Indiji i Južnoj Americi, povezivala se sa ubodom komaraca ili nekih drugih kukaca, ljudi koji su dugo živjeli u tim područjima, bili su više izloženi ili su živjeli i u nehigijenskim uvjetima, su češće obolijevali. Nekada se smatralo da je elefantijaza samo tropska bolest, no, iako i danas mnogi misle da je to zanemarena tropska bolest ipak se zna da otekline nastaju zastojem limfe.

Elefant je slon, a pošto elefantijaza najčešće pogađa noge, nekada se i zvala "slonovska noga", ali može zahvatiti i genitalije (skrotum), grudi i oči. Uzrok začepljenja limfnih putova mogu biti streptokoki i drugi uzročnici, larve od ugriza insekata, neke urođene anomalije, posljedice operativnih zahvata, tumori. Liječenje je nužno jer uz vrućicu ili zimicu može dovesti do sekundarnih infekcija, a provodi se konzervativnim putem (masaža, dijatermija, elastični zavoji), antiprazitski lijekovi ili kirurški, ovisno o uzroku, zahvaćenom mjestu i veličini otekline.

Elefantijaza pogađa muškarce, žene, djecu, sve životne dobi

Ova bolest je poznata i kao limfna filarijaza, počinje upalom limfnih puteva zbog začepljenja a zadnji stadij je enormna oteklina. Elefantijaza pogađa muškarce, žene, djecu sve životne dobi i može ju biti vrlo teško liječiti, najčešće se počinje drenažom, ali operacija je ponekada neizbježna. Vaš liječnik će kod limfedema vjerojatno tražiti puno laboratorijskih, ali radioloških pretraga prije početka liječenja limfedema. Liječenje će ovisiti o uzroku, trajanju i boli i teškoća koje vam limfedem stvara u funkcioniranju.

Elefantijaza se dijeli na primarni i sekundarni limfedem. Primarni limfedem je kongenitalni razvojni deficit limfnih kapilara ili čak njihovo nepostojanje ili su samo preuske da bi protok limfe tekao neometano, zbog čega dolazi do nakupljanja limfe i oticanja tkiva. Genetski uzrokovan limfedem se naziva Miloryeva bolest. Sekundarni limfedem uzrokuju virusne, gljivične ili bakterijske infekcije, ali i ošetećenja limfnog sustava od ozljeda (uganuća postoperativne komplikacije), nekih drugih bolesti, posebno bolesti vezivnog tkiva, reumatoidno artritisa, sistemske sklerodermije i psorijatičnog artritisa.

Elefantijaza može završiti amputacijom udova

Liječenje limfedema je najbolje početi dok je te mala mekana oteklina, kada otvrdne i naraste, pokrivenia ružnim naborima kože u kojima se stvaraju čirevi i rane koje krvare, liječenje je puno teže. Komplikacije utječu na cijeli imunološki sustav, može se dogoditi da se moraju vaditi i limfni čvorovi, a ponekada elefantijaza može završiti amputacijom udova, što si nitko ne želi. Stradaju i koža i potkožno tkivo, tupa bol i težina u udovima otežavaju svaku kretnju.

Elefantijaza se često liječi kompresijskom metodom, koja uključuje nošenje kompresijske odjeće i kompresijskih zavoja koji olakšavaju rad mišića i potiču protok limfe. Kao pomoćna terapija koristi se i fizikalna terapija, jer svaka tjelovježba potiče limfnu drenažu. Kirurški se obično odstranjuje atrofirani potkožni sloj, ali to može dovesti do oštećenja i propadanja kože (nekroze). Limfedem itekako utječe na sekundarne infekcije i dodatne komplikacije, zato ga treba liječiti iako se teško liječi, a naročito treba paziti na higijenu oteklina i nabora kože.


Tagovi: