Dvotarifno brojilo kada je jeftinija struja

Dvotarifno brojilo kada je jeftinija struja

Jeftinija struja i promjena dnevnih tarifa

Skorim povratkom na zimsko računanje vremena dolazi do promjena kod obračuna električne energije za dnevnu te noćnu potrošnju. Navedeno znači da će se potrošena električna energija prema višoj tarifi računati u razdoblju od 7.00 do 21.00 sati, a prema nižoj tarifi od 21.00 do 7.00 sati. Zimsko računanje vremena započeti će s noći 29-og listopada na 30-ti listopad, kada će se kazaljke vratiti dva sata unazad. Ljetno računanje vremena traje do 30-og listopada u 3.00 ujutro.

Ovo zimsko računanje vremena traje od zadnjeg vikenda u listopadu i traje do posljednjeg vikenda u sljedećem ožujku kada se opet sat pomiče unaprijed za ljetno računanje vremena. Da li ovo znači da je jeftinija struja? Kada se vratimo na zimsko računanje vremena, dolazi do promjene u obračunu dnevnih tarifa, što znači da će se vaša utrošena električna energija obračunavati ovisno o tome da li koristite višu (dnevnu) tarifu, ili nižu (noćnu) tarifu. O tome kada je jeftinija struja i kako to utječe na uštedu energije možete više pročitati na službenoj stranici HEP-a.

Dvotarifno brojilo i jeftinija struja

Postoji više oblika tarifnih modela. Svi korisnici električne energije moraju imati određenu vrstu tarifnog modela prema kojemu će se obračunavati potrošnja električne energije. U Hrvatskoj koristimo jednotarifna i višetarifna brojila, ovisno o tipu obračunava se potrošnja električne energije. Ako imate jednotarifno brojilo, potrošak električne energije će se obračunavati prema dnevnoj tarifi, točnije, sama cijena kilovatsata će biti jednaka tokom cijelog dana.

Kod višetarifnog brojila sami obračun električne energije ovisit će o odabiru samog tarifnog modela - višoj ili nižoj tarifi. Ako se pitate kada je jeftinija struja, onda vam sljedeće može pomoći. Vrijeme trajanja više te niže dnevne tarife: Zimsko računanje vremena - Viša tarifa od 7.00 - 21.00 sati, niža tarifa od 21.00 - 7.00 sati. Ljetno računanje vremena - Viša tarifa od 8.00 - 22.00 sati, niža tarifa od 22.00 - 8.00 sati. Jeftinija struja se ostvaruje u razdoblju niže tarife koja se može nazvati i noćnom tarifom. No, mnogi ljudi ne mogu obavljati određene poslove tijekom noći.

Ušteda energije i jeftinija struja

Ukoliko posjedujete dvotarifno brojilo za električnu energiju, noćni sati mogu biti savršeno vrijeme za uštedu. Niža, jeftinija ili noćna tarifa može se koristiti za uključivanje rada bojlera, pranje veša, pranje suđa, peglanje, sve poslove koje bi inače radili za vrijeme dana. U Hrvatskoj radi uštede energije imamo dnevne i noćne tarife prema kojima se obračunava potrošak električne energije. Noćna tarifa je svakako jeftinija i koristi se u ljetnom razdoblju od 22.00 do 8.00 sati, ili u zimskom razdoblju od 21.00 do 7.00 sati. Kako još možete uštedjeti? Jeftinija struja moguća je jedino uz određene promjene u svakodnevnom životu.

Kako smanjiti potrošnju struje? Najlakše je da uz korištenje niže tarife u svoji dom uvedete i štedne žarulje. Ove žarulje potrošit će do 4 x manje električne energije nego one obične, a i sami vijek trajanja im je dulji. Iako je njihova cijena puno veća od običnih, kada usporedite potrošnju one su isplativije na dulji vremenski period. Jeftinija struja može se ostvariti i promjenom navika. Isključite sve nepotrebne punjače ili uređaje iz utičnica, koristite samo one aparate koji su vam zaista potrebni. Uz kućnu štednju i korištenje niže tarife, zasigurno ćete ostvariti manji račun za struju.


Tagovi: