Da li je u sustavu pdv – kako saznati

Da li je u sustavu pdv - kako saznati

Sustav PDV-a

Što je sustav PDV i kakav to utjecaj ima na poslovanje te što je ovakvo oporezivanje. PDV je porez na dodanu vrijednost, sustav oporezivanja transakcija roba i usluga u gospodarstvu čiji sudionici su tvrtke, fizičke osobe, razne institucije, banke i ostali poslovni subjekti. Obveznikom se postaje kada se poslovnim primicima prijeđe prag koji je propisala Porezna uprava koji je u kunama do 2023. godine iznosio 300.000 kuna, sada iznosi preračunato u EUR-e po fiksnom konvezijskom tečaju 39.816,84 EUR, a od početka 2024. godine prag će biti zaokružen na 40.000 EUR kako se najavljuje u javnosti poreznom reformom za sljedeću godinu.

Poduzetnici koji svojim prihodima prelaze definirani prag ulaze u sustav oporezivanja prilikom isporuka svojih prozvoda, roba ili usluga, temeljem izlaznih računa koje su po zakonu obavezni izdavati. Originalno ovakav način oporezivanja nastao je u Francuskoj i preuzet je u velikoj većini europskih zemalja te je reguliran europskim Direktivama unutar Europske unije. Ovima se oporezivanjem racionalno plaća porez državi domicilnoj za tvrtku gdje se računa razlika između izlaznog i ulaznog poreza kojeg poduzetnici mogu odbiti od svoje obaveze kada vrše isporuku, te se zato i zove porez na dodanu vrijednost.

Zašto provjeriti da li je netko u sustavu PDV-a

Zašto je potrebno provjeriti da li je poslovni partner u sustavu PDV-a ili nije. Kada se vrši isporuka roba, proizvoda ili neka usluga izdavatelj račun ukoliko se nalazi u ovom sustavu oporezivanja dužan je obračunati i zaračunati PDV na svojim izlaznim računima prema kupcu bez obzira radi li se o pravnoj ili fizičkoj osobi po stopama ovisno o kakvoj vrsti robe ili usluge se radi. Primjera radi, za kruh je manja stopa poreza, nego za kavu.

Poduzetnik s druge strane za ulazne račune koje dobiva od svojih dobavljača za sirovine, materijal, usluge i slično također dobiva račun na kojima može biti obračunat ovaj porez, ali i ne mora. U svakom slučaju da bi poduzetnik imao pravo uzeti u obzir i kalkulaciju odbitka ulaznog poreza od svoji obveza mora provjeriti da li je dobavljač u ovom sustavu oporezivanja. Kada bi dobavljač na svojim računim stavio ovaj porez a da nije uključen u ovaj sustav oporezivanja time bi napravio porezni prekršaj, ali bi ipoduzetnik koji bi ukalkulirao takav porez bio u poreznom prekršaju jer porez zapravo nije trebao biti obračunat.

Kako provjeriti da li je netko u sustavu PDV-a

Dakle, neophodno je uvijek provjeriti da li se poslovni partner nalazi u sustavu oporezivanja dodanom vrijednosti jer se na taj način provjarava da li je porez stvarno trebao biti obračunat. Temeljem takve provjere sa sigurnosti možete ukalkulirati porez po ulaznim računima dobavljača nakon izvršene provjere.

Ukoliko se radi o vašem stalnom dobavljaču i stalnom poslovnom partneru provjeru ne morate raditi za svaki račun, već prilikom početka poslovne suradnje ste jednom napravili provjeru, a dobavljač kao stalni poslovni partner će vas o tako važnoj promjeni pismeno obavijestiti i na svojim računima prestati iskazivati PDV ako to ne smije raditi.

Kada započinjete poslovnu suradnju s novim poslovnim partnerom provjeru možete napraviti na dva načina. Prvo da uz ostalu dokumentaciju koju ćete tražiti od novog dobavljača tražite i potvrdu da se nalazi u sustavu PDV ako potvrdi da se nalazi. A drugi način je da sami provjerite na stranicama Porezne uprave pomoću OIBa novog poslovnog partnera da li je dio sustava ovog oporezivanja.


Tagovi: