Počelo suđenje bivšim šefovima Uljanika i 3. Maja. Nitko se ne osjeća krivim

Počelo suđenje bivšim šefovima Uljanika i 3. Maja. Nitko se ne osjeća krivim
Na Županijskom sudu u Rijeci započeo je proces koji privlači pažnju javnosti zbog svoje složenosti i značaja za hrvatsko gospodarstvo. Riječ je o suđenju vezanom uz bivše čelnike i tvrtke povezane s Uljanik grupom, koji su optuženi za gospodarski kriminal teško gotovo milijardu kuna. Suđenje je počelo s izjašnjavanjem optuženih o krivnji, gdje su svi optuženi jednoglasno odbacili optužbe i izjavili da se ne osjećaju krivima.Optuženi u ovom slučaju su bivši visokopozicionirani djelatnici Uljanika i brodogradilišta 3.

Maj, kao i povezane tvrtke. Među optuženima su i nekadašnji članovi uprave, direktori te predsjednici uprava navedenih tvrtki. Sučeljavaju se s optužbama za niz nezakonitih radnji koje su, prema navodima optužnice, dovele do financijskih malverzacija i značajnih gubitaka.

Optužnica i očekivanja suđenja

Optužnica protiv 13 optuženih, uključujući i pravnu osobu koja je promijenila ime, podignuta je još 2020. godine, a potvrđena je godinu dana kasnije.

S obzirom na obimnost spisa koji broji preko 15 tisuća stranica, postupak se očekuje kao jedan od opsežnijih i složenijih u novijoj pravosudnoj praksi Hrvatske.Sudski postupak vodi se protiv ključnih osoba koje su bile na čelnim pozicijama u razdoblju kada su se događale sporne radnje. Prvookrivljeni je bivši član uprave pulskog brodogradilišta, a s njim su optuženi i drugi visokorangirani djelatnici, uključujući bivše direktore i članove uprave kako Uljanika, tako i riječkog brodogradilišta 3.

Maj.S obzirom na veliku štetu koja je nanesena, suđenje se prati s velikim interesom, kako od strane stručne javnosti, tako i od strane šire javnosti koja je zabrinuta za sudbinu hrvatske brodogradnje, ali i za pravosudni ishod koji bi mogao poslužiti kao presedan u borbi protiv gospodarskog kriminala u Hrvatskoj.Sudski proces se očekuje da će trajati nekoliko godina, s krajnjim rokom za donošenje presude sredinom 2025. godine. To ukazuje na složenost slučaja i potrebu za detaljnom analizom svih dokaza i svjedočenja. Ovo suđenje ne samo da će biti test za hrvatsko pravosuđe u smislu njegove efikasnosti i sposobnosti da se nosi s kompleksnim gospodarskim predmetima, već će imati i šire društvene implikacije, posebno u kontekstu povjerenja u institucije i borbe protiv korupcije.