Vlasnički list gdje izvaditi

Vlasnički list gdje izvaditi

Vlasnički list se sastoji iz tri dijela (A, B i C)

Upis u zemljišne knjige možete pregledati preko državnog sustava e-građani u rubrici Uređena zemlja, u podrubrici Dokumenti, ali samo ako imate broj katastarske čestice ili broj zemljišnoknjižnog uloška i naravno, naziv katastarske općine. Vlasnički list se sastoji iz tri dijela (A, B i C) i svaki dio sadrži važne podatke o vlasništvu i imovini. Na stranici A se nalazi posjedovnica u kojoj je upisana predmetna imovina, njezina namjena i izgrađenost, katastarski broj i adresa.

Vlasnički list na B stranici sadrži sve podatke o vlasniku nekretnine, sve promjene vezane uz vlasništvo i naziva se vlastovnica. Teretni list ili teretovnica je upisana na C stranici vlasničkog lista i treba je pažljivo čitati jer ona sadrži sve informacije o mogućim opterećenjima na nekretnini. Tereti mogu biti različiti, kao što su hipoteka, najam, podnajam, zakup, nazadkup, prvokup, otkup, zabrana prodaje, darovanja ili nekog drugog otuđenja, ovrha nad tom nekretninom, zabrana ovrhe ili drugog opterećenja, koncesija.

Vlasnički list kao ključni dokument za kupovinu nekretnine

Sjećate li se dugačkih redova i gužvi nekada u gruntovnici? Svi znaju da se pri kupovini nekretnine možete "nasankati", jer prodavatelj prodaje svoju nekretninu sa prastarim vlasničkim listom, koju je nakon zatraženog i dobivenog vlasničkog lista istu nekretninu opteretio svim mogućim teretima, a to u tom starom vlasničkom listu nije navedeno. Vlasnički list kao ključni dokument za kupovinu nekretnine treba spriječiti prijevare na tržištu nekretnina, koje se i dalje događaju i pored sustava e-građani.

Ako kupujete nekretninu i na uvid ste dobili vlasnički list i njegovu vjerodostojnost, više ne morate ići u gruntovnicu. Registrirajte se u sustav e-građani, idite na stranice Ministarstva pravosuđa i geodetske uprave, zatim na poveznicu uređena zemlja, ukucajte broj katastarske čestice ili broj zemljišnoknjižnog uloška sa vlasničkog lista koji ste dobili i provjerite da li stanje na vlasničkom listu koji vam je prodavatelj dao, odgovara stvarnom stanju u sadašnjem trenutku ili su iskrsnule zabrane i zabilježbe na nekretnini koju kupujete koje vam prodavatelj nije ni spomenuo.

Elektronski vlasnički list je neslužbena kopija

Za izdavanje pravovaljanog vlasničkog lista se plaćaju državne pristojbe, no vi samo želite provjeriti valjanost i točnost podataka na vlasničkom listu koji vam je dao prodavatelj. Elektronski vlasnički list je neslužbena kopija, ali sadrži sve potrebne podatke koji se ažuriraju redovito kod svake promjene vlasništva ili tereta te nekretnine. Potrebne zemljišno knjižne podatke za uvid u trenutno stanje oko nekretnine koja vas zanima možete uzeti iz starog vlasničkog lista, kupoprodajnog ugovora, darovnog ugovora ili ugovora o kreditu.

Ako zemljišno knjižne podatke uzimate iz rješenja o nasljeđivanju, pažljivo provjerite da li je prodavatelj jedini nasljednik ili je samo sunasljednik i hoće li drugi sunasljednici biti suglasni za prodaju nekretnine. Elektronski vlasnički list sadržava sve promjene na nekretnini koja vas zanima, a u vašem je interesu da se dobro informirate. Jednako pažljivo trebate postupiti i kada kupujete nekretninu razvedenih bračnih partnera koji prodaju nekretninu koja vas zanima u cilju podjele imovine, jer je na vlasničkom listu često naveden samo jedan vlasnik.


Tagovi: