Što je ureter

Što je ureter

Ureter se nalazi kod muškaraca

Ureter, odnosno, ureteri su parni organi koji su nezaobilazan i sastavni dio mokraćnih puteva kod muškaraca te im je glavna zadaća pokretati mokraću iz bubrega u mokraćni mjehur. Ureter je kod muškaraca u odrasloj dobi prosječne dužine između 20 i 30 centimetara te im je promjer 3 do 4 milimetra. Unutrašnjost je prekrivena urotelnim stanicama koje spadaju u tranzicijski epitel te je dio najbliži mjehuru obložen glatkim mišićima kako bi se pomoglo peristaltici. Spomenulo se da su ureteri parni organi, pa tako jedan od njih čini poveznicu lijevog bubrega s mokraćnim mjehurom, dok je drugi veza desnog bubrega s mokraćnim mjehurom. Iako su žene podložnije nekim bolestima i problemima mokraćnog sustava, nisu im ni muškarci imuni pa tako uretere mogu pogoditi razne bolesti kao što su infekcije urinarnog trakta ili bubrežni kamenci. Mogu se javiti i situacije kada se uretere suze zbog utjecaja kao što je kronična upala i tada se to naziva stenoza.

Ureter može imati neke anomalije

Anomalije se mogu dogoditi u bilo kojem dijelu tijela, tako da ni uretere nisu izuzetak. Iako su one rijetke, ipak može doći do anomalije uretere kada se od rođenja kod nekih muškaraca mogu pronaći po dva razvijena uretera na istoj strani tijela, umjesto da se svaki nalazi s jedne strane. Kod djece se također u nekim slučajevima zna dogoditi refluks mokraće, što bi značilo da se mokraća iz mjehura ponekad vraća u uretere. Ureter može biti pogođen nekim anomalijama kao što je spomenuto te to onda može rezultirati nekim zdravstvenim problemima. Iako muškarci nisu toliko podložni upalama mokraćnih putevima, ukoliko je ureter blokiran ili je usporen protok urina, može doći do stagnacije koja može rezultirati raznim infekcijama mokraćnih puteva ili jednog još bolnijeg stanja za muškarce, što su bubrežni kamenci. Osim navedenog, restrikcija protoka urina u nekim slučajevima može rezultirati povećanim tlakom unutar bubrega što kroz dulje vrijeme dovodi do oštećenja samih organa, kao i njihovih funkcija.

Ureter i problemi vezani uz njega mogu se liječiti

Ukoliko sumnjate na neki problem vezan uz ureter, svakako posjetite urologa jer urinarni refluks ili učestale infekcije mokraćnih puteva mogu s vremenom rezultirati oštećenjem bubrega, koje pak može imati utjecaj na pojavu povišenog krvnog tlaka ili u rijetkim, ali krajnjim slučajevima, zatajenjem bubrega. Problem s ureterom se prije rođenja ili u ranoj životnoj dobi može dijagnosticirati pomoću ultrazvuka te se u nekim slučajevima mogu odraditi kirurški zahvati koji mogu riješiti taj problem, nakon čega dijete nastavlja normalno živjeti. Problematični ureter u smislu čestih upala liječi se uz pomoć profilaktičkih antibiotika koji se daju na temelju nalaza dobivenih nakon odrade urinokulture kako bi se ciljalo bakteriju koja je uzročnik te upale. Ukoliko je potreban neki drugi vid liječenja, tu odluku svakako donosi liječnik specijalist - urolog koji će donijeti odluku o liječenju kako bi se spriječilo javljanje daljnjih zdravstvenih problema ili kako bi se bar aktualni problem smanjio na minimum ukoliko nije moguće krajnje liječenje.


Tagovi: