Tko ima pravo na izravan upis u srednju školu

Tko ima pravo na izravan upis u srednju školu

Što je izravan upis u srednju školu?

Izravan upis u srednju školu je proces kojim učenici biraju i upisuju željenu srednju školu bez potrebe za polaganjem posebnog prijemnog ispita. Ovaj sustav omogućava učenicima da se temeljem svojih dosadašnjih školskih postignuća, ocjena i vještina direktno upišu u srednju školu koju žele pohađati. Obično se izravan upis temelji na prosječnim ocjenama učenika tijekom osnovnoškolskog obrazovanja. Svaka srednja škola postavlja svoje uvjete i kriterije za upis, kao što su minimalni prosjek ocjena iz određenih predmeta i mogući prijemni ispiti. Učenici biraju srednju školu koja je u skladu s njihovim interesima, budućim karijernim ciljevima i sklonostima. Prednost kada je u pitanju izravan upis u srednju školu je transparentnost i smanjenje stresa kod učenika jer se ne moraju dodatno pripremati za prijemne ispite. Također, omogućuje se veća fleksibilnost i autonomija učenicima u odabiru škole koju žele pohađati. Međutim, nedostatak ovog sustava može biti to što se neki talentirani učenici možda neće istaknuti ako nisu imali priliku pokazati svoje vještine na prijemnim ispitima.

Na koga se primjenjuje izravan upis u srednju školu?

U dokumentu "Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole", objavljen u Narodnim novinama, su navedene općenite odredbe koje obuhvaćaju dobne granice za upis u srednju školu te postupak upisa za domaće i strane državljane. Kriteriji za upis i izravan upis u srednju školu su podijeljeni na zajedničke, dodatne i posebne. Zajednički kriteriji za upis obuhvaćaju prosjek ocjena. Uzima se u obzir ukupni prosjek svih zaključnih ocjena i prema tome dodjeljuje maksimalno 20 bodova. Za neke strukovne škole i gimnazijske programe, boduju se dodatno zaključne ocjene iz određenih predmeta 3. i 4. razreda. Ovisno o školi, moguće je dobiti 50 ili 80 bodova na temelju ovih ocjena. Dodatni kriteriji se odnose na dodatna ispitivanja posevnih vještina, znanja i talenata te provjera rezultata s natjecanja nastavnih predmeta i sportskih natjecanja, koji mogu donijeti do 4 bodova. Primjerice, u programima likovne umjetnosti i dizajna, provjera se darovitost kandidata za crtanje i slikanje. Posebni ispiti također se primjenjuju za upise u glazbene, plesne i sportske škole. Dodatni bodovi na temelju rezultata natjecanja u znanju dodjeljuju se za nastavne predmete poput Hrvatskog jezika, Matematike i prvog stranog jezika, te za dva posebno značajna predmeta. Također, škola može odabrati dodatne predmete iz Kataloga natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje. Izravan upis u srednju školu uključuje gdje učenik (ako zadovoljava uvjet ispita sposobnosti i darovitosti u školama gdje je to traženo) direktno ulazi u srednju školu jer je osvojio prvo, drugo ili treće mjesto na državnom ili međunarodnom natjecanju. Bodovanje uspjeha na natjecanjima varira ovisno o plasmanu, a dodatni bodovi na temelju rezultata postignutih na sportskim natjecanjima temelje se na evidenciji Hrvatskog školskog sportskog saveza (HŠŠS-a), s različitim kategorijama bodovanja.

Kako ostvariti izravan upis u srednju školu?

Među posebnim kriterijima za izravan upis u srednju školu ističu se kandidati s različitim oblikom podrške, kao što su oni s zdravstvenim teškoćama, u otežanim ekonomskim i socijalnim uvjetima te učenici koji pripadaju Romskoj zajednici. Također, dodatni kriterij odnosi se na učenike čiji su roditelji službenici u ime Republike Hrvatske na radu u inozemstvu. Kada se priča o znanstvenim teškoćama ono obuhvaća situacije u kojima su učenici završili osnovnu školu u roku, no dugotrajno liječenje ili zdravstveni problemi su se negativno izrazili na njihov školski uspjeh. Kriterij o otežanim socijalnim i ekonomskim uvjetima odnosi se na učenike koji žive u posebno teškim uvjetima. To može obuhvaćati život s jednim ili oba teško bolesna roditelja, uz dugotrajno nezaposlene roditelje, s samohranim roditeljem korisnikom socijalne skrbi, ili u slučaju kada je jedan roditelj preminuo. Također, ako učenik nema roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi prema zakonu o socijalnoj skrbi, također će biti uzeto u obzir. Dodatni bodovi mogu biti dodijeljeni učenicima Romskog podrijetla koji su se suočavali s uvjetima nepovoljnim za školski uspjeh. Također, učenici koji su se najmanje dva od posljednja četiri razreda školovali u inozemstvu zbog službenih dužnosti svojih roditelja mogu također dobiti dodatne bodove. Za učenike s teškoćama u razvoju primjenjuju se zasebne ljestvice poretka prilikom upisa i mogu ostvariti izravan upis u srednju školu. Neki postupci upisa u strukovne srednje škole mogu zahtijevati dodatne zdravstvene i druge provjere kako bi se osigurala odgovarajuća podrška i usklađenost s potrebama učenika.


Tagovi: