Tko ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje

Tko ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje

Besplatno zdravstveno osiguranje je osnovno osiguranje

Pravo na liječenje je osnovno ljudsko pravo, a besplatno zdravstveno osiguranje je osnovno osiguranje na koje imaju pravo doslovno svi, no, postoje neka pravila koja se moraju poštovati da bi to pravo i ostvarili. To pravo primarno ostvaruju svi državljani Republike Hrvatske, sve osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, stranci kojima je odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, stranci kojima je odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj, ako njihovo osiguranje nije uređeno nekim drugim međudržavnim sporazumom.

Besplatno zdravstveno osiguranje imaju nadalje državljani drugih država koje su članice Europske Unije, ali i državljani iz država izvan Europske Unije koji rade za hrvatske poslodavce, sa sjedištem rada u Republici Hrvatskoj ili rade u nekim drugim profesionalnim ili gospodarskim djelatnostima, ali imaju status privremenog boravka u Republici Hrvatskoj, a sve je regulirano međudržavnim ugovorima ili neki posebnim zakonima koji uređuju boravak i rada stranaca u Republici Hrvatskoj. Dakle, sve kategorije građana u Republici Hrvatskoj su obuhvaćene osnovnim osiguranjem.

Kako se stječe pravo na besplatno zdravstveno osiguranje

Dok smo djeca zdravstveno osiguranje ostvarujemo preko svojih roditelja, no, čim navršimo 18 godina, osim što možemo glasati na izborima, dužni smo se odmah prijaviti i na HZZO, da bi ostvarili svoje pravo i zdravstvene zaštite. Eto kako se stječe pravo na besplatno zdravstveno osiguranje, uvijek osobnom prijavom na HZZO, ako ostanete bez posla ili ste zatvorili vlastiti posao, morate se prijaviti na HZZO da bi imali pravo na zdravstvenu zaštitu dok ne nađete novi posao.

Pravo na besplatno zdravstveno osiguranje je potrebno ročnicima redovne vojske nako prekida ili završetka vojnog roka, kažnjenicima koji su izašli na slobodu nakon izdržavanja dosuđene kazne, po okončanju redovnog školovanja do prvog zapošljavanja, osobama koje su u evidenciji nezaposlenih osoba i drugim kategorijama osoba koje su iz raznih razloga ostale bez zdravstvenog osiguranja. Rok za prijavu na HZZO je 30 dana od gubitka postojoećeg oblika osiguranja. HZZO će kod pojedinih kategorija građana tražiti provjeru statusa svakih tri mjeseca, ako se ne obavi provjera gubite osiguranje.

Besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba

Nezaposlene osobe predstavjaju veliko opterećenje HZZO-a, zato imaju obvezu biti prijavljeni na burzi rada i redovno se javljati svom referentu najmanje jedanput mjesečno ili na poziv, a ako to ne čine HZZO im može uskratiti ili ukinuti besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, bez najave ili na provjeru koju i sami imaju pravo obavljati. To se može dogoditi i osobama koje su prijavljene u Republici Hrvatskoj, ali su se zaposlile u inozemstvu gdje uplaćuju zdravstveno osiguranje.

Besplatno zdravstveno osiguranje se automatski ukida osobama koje su se odjavile i odselile iz Republike Hrvatske, no, to ne bude baš uvijek tako, jer ne postoji jedinstvena baza podataka, pa mnogi Hrvati zapravo koriste povlastice dvostrukog zdravstvenog osiguranja, onog iz drževa u kojoj trenuto žive, rade i plaćaju doprinos osiguranja i svoje domovine za zdravstvene usluge koje su im jeftinije u Hrvatskoj. Mnogo je onih koji se vode u evidenciji nezaposlenih na burzi rada, a u inozemstvo odlaze raditi na crno, ali liječe se u Hrvatskoj.


Tagovi: