Što je psorijaza vlasišta

Što je psorijaza vlasišta

Što je psorijaza vlasišta i uzrok

Psorijaza je kronična bolest kože, a predstavlja poremećaj kože kod kojeg dolazi do promjena u životnom ciklusu stanica kože. Psorijaza se javlja na laktovima, trupu, koljenima, a javlja se i psorijaza vlasišta. Zapravo ovo pretjerana imunološka reakcija koja ne utječe na opće stanje zdrravlja osobe i nije zarazna, već dolazi do situacije u kojima T-stanice, bijele krvne stanice koje inače detektiraju viruse i bakterije greškom počnu napadati zdrave stanice pa ulaze u vanjski sloj kože. Sam ciklus izmjene kože je ubrzan, te kod psorijaza traje nekoliko dana umjesto nekoliko tjedana.

Mrtva koža nastala pod utjecajem bijelih krvnih stanica stvara mrlje koje izgledaju kao ljuske na površini kože praćene crvenilom, svrbeži, a ponekad su to i bolne mrlje.

Psorijaza vlasišta je nešto specifičnija od psorijaza koje se javljaju na ostalim dijelovima tijela koji nisu pokriveni dlakama ili kosom pa se i lakše liječe. No, kada se psorijaza javi na vlasištu kosa je pokriva pa nije neugledna za opći izgled osobe. Uzroci mogu biti stres, infekcije, ozljede kože, pušenje, alkohol, te hladnije vrijeme kada više boravimo u zatvorenim i suhim prostorima.

Psorijaza vlasišta simptomi

Psorijaza vlasišta ima slične simptome kao i psorijaza koja se javlja na drugim dijelovima tijela. Simptomi su tamnoružičasta podignuta zadebljala površina kože koja je pokrivena ljuskama srebrno bijele boje. Ta mjesta su bolna i osjeća se svrbež pa je to nelagodna pojava. Ova zadebljanja mogu biti različitih oblika i različitih veličina, te se mogu pojaviti na vlasištu od malih sitnih mrljica, do velikih pjega koje mogu pokrivati i cijelo vlasište.

Psorijaza vlasišta je bolest koju kod nekih ljudi prati otečeni zglobovi te se takvo stanje nazva psorijatični artritis jer su zglobovi natečeni i bolni. Uz bol, peckanje i svrbež može doći i do pucanja kože zbog suhoće, pa i krvarenja i infekcije koje nastaju zbog pucanja kože.

Postoje određeni faktori koji pogoršavaju stanje psorijaza, a to su bilo kakve infekcije, psihički stres, alkohol, pušenje, lijekovi, hladno vrijeme, te je zabranjeno izlaganje suncu jer će sunčeve UV zrake pogoršati stanje i dodatno isušiti kožu i dovesti do pucanja, krvarenja i infekcija.

Psorijaza vlasišta dijagnoza i liječenje

Psorijaza vlasišta se dijagnosticira kliničkim pregledom, a biopsijom tkiva se psorijaza može potvrditi. Dijagnosticira se i intenzitet bolesti kao blag, umjeren i težak pa se prema tome određuju načini liječenja. Zapravo se stupanj bolesti određuje prema tome kako se osoba nosi sa tim problemima i kako to svakodnevno utječe na njegov život.

Psorijaza vlasišta je kronična bolest koja prolazi kroz nekoliko faza, te može doći u stanje remisije, a liječenje je simptomatsko. Lječenje psorijaza na vlasištima se određuje na način da se liječe i ublažavaju simptomi bolesti kako bi se ljuske i crvenilo smanjili, te kako bi se spriječilo pucanje kože, smanjila suhoća i kako ne bi došlo do infekcija koje mogu uzrokovati daljnje probleme.

Lijekovi se daju u obliku krema i masti ovisno o stupnju razvijene bolesti, a potrebno je naglasiti da što je teži stupanj bolesti teže je i liječenje. Kod težih oblika bolesti će se koristiti i lijekovi za oralnu upotrebu i poseban postupak fototerapije. Najčešći lijekovi su keratolitici koji pomažu kod uklanjanja ljuski, a pomažu i protuupalni lijekovi na bazi kortikosteroida. Salicilna kiselina je vrlo djelotvorna kod psorijaza koje su se pojavile na vlasištu.


Tagovi: