Što ide u miješani komunalni otpad

Što ide u miješani komunalni otpad

Što je miješani komunalni otpad

Miješani komunalni otpad predstavlja otpad iz trgovina, domaćinstva, industrije, ustanova, tvrtki iz kojeg je izdvojen papirnati otpad, staklo, te plastika. Međutim postoji otpad koji nikako ne smije doći u miješani komunalni otpad jer za takav otpad postoje posebni otpadni spremnici, a između ostalog kao takav je opasan otpad popt baterija i akumulatora.

Miješani otpad predstavlja sav ostali otpad za koji nisu određeni posebni spremnici ili reciklažna dvorišta. Ovakav se otpad ne sortira već se očekuje od građana i tvrtki da budu savjesni i svjesni kazni za ne odvajanje otpada koji ne pripada u miješani otpad. Miješani otpad komunalna vozila odvoze na velika smetlišta koja se nalaze izvan gradova i kod većih gradova ta smetlišta predstavljaju i golema brda s obzirom na količinu otpada.

U Hrvatskoj je spalionica opada rijetkost, dok na primjer u centru Beča postoji spalionica otpada koja čak ne proizvodi ni otpadne plinove i potpuno je ekološki organizirana i predstavlja najbolje rješenje za zbrinjavanje otpada.

Što pripada u miješani komunalni otpad

U miješani komunalni otpad se može odložiti razne stvari koje nisu od prirodnog materijala od kojeg se može odlagati kompost, kao na primjer otpaci od hrane. U miješani otpad se bez bojazni može odložiti izmet i pijesak od kućnih životinja, opušci od cigareta, manje igračke koje nisu plastika ili papir.

Što se tiče hrane moguće je u miješani otpad baciti i termički obrađenu hranu poptu mesa, kuhanog povrća, ribe i kosti ako posuda za kompost nije dostupna. Od higijenskih potrepština u ovaj se otpad mogu baciti higijenski ulošci, vata, britvice, spužve, pelene od beba, higijenske maramice bile one vlažne ili suhe.

U miješani komunalni otpad se mogu baciti i voštani papir koji se koristi u kućanstvu, salvete, papir za pečenje kolača, računi iz dućana koji su napravljeni od termo papira jer se sve ove vrste papira ne mogu odložiti u papirnati otpad. Također, indigo papir, fotografije, filmovi, ambalaža od zubnih pasta, plastificirane čaše i metalizirani papir, te vrećice iz usisavača bacaju se u miješani otpad.

Što ne pripada u miješani komunalni otpad

Miješani komunalni otpad je specifičan, no ipak ne smijemo bacati neke stvari u ovu vrstu otpada. Prvo papir, plastiku i staklo trebamo sortirati u zasebne kante ili vrećice jer to je najmanje što možemo zajedno napraviti i biti ekološki osvješteni. Tetrapak ambalaža od mlijeka i sokova također pripada u papirnati otpad i ne može se bacati u miješani otpad.

Metalni otpad, glomazni otpad, građevinski materijal, kamenje potrebno je zbrinuti u reciklažnim dvorištima, kao i elektroničke i električne naprave i pripadajuće kablove za koje postoje posebni reciklažni odjeli.

U miješani komunalni otpad nikako ne smijemo bacati opasni otpad poput štednih žarulja, fluorescentnih žarulja, baterija, akumulatora, razna otapala i druge kemikalije, ovakav otpad je lako zapaljiv i može izazvati požare na mjestima gdje se nalazi smetlište. Opasan otpad se zbrinjava u posebnim odjelima reciklažnih dvorišta i kod tvrtki koje se bave zbrinjavanjem opasnog otpada. Biljke, grane, pokošena trava, zemlja ne pripada u miješani optad već se baca u biootpad.


Tagovi: