Što ako nije predan zahtjev za legalizaciju

Što ako nije predan zahtjev za legalizaciju

Predajte zahtjev za legalizaciju naknadno

Ako ste kupili stan u u roh bau fazi izgradnje, zgradi koja nije legalizirana, vrlo vjerojatno ni ostali stanovi u toj zgradi nisu legalizirani i svi ćete imati problema sa etažiranjem i sa uknjižbom vlasništva na svoje kupljene nekretnine, gruntovnica će vam vjerojatno odbiti uknjižbu dok stan ne legalizirate. Ako investitor koji je gradio zgradu i prodao vam stanove to nije učinio, morat ćete vi, predajte zahtjev za legalizaciju naknadno uz svu potrebnu dokumentaciju.

Ista stvar je i kod nasljeđivanja, ako ste naslijedili nelegaliziranu kuću ili stan, morate predati zahtjev za legalizaciju da bi tek s rješenjem o legalizaciji uknjižili svoje nasljeđivanjem stečeno vlasništvo na tu nekretninu. I ako ste sami gradili svoju nekretninu, ali ste propustili sve rokove za legolizaciju, uvijek možete podnijeti naknadni zahtjev i pokrenuti postupak legalizacije. Naslijeđene nekretnine su često predmet dugih sudskih sporova među nasljednicima pa legalizacija i nije mogla biti pokrenuta jer su nekretine predmet sudskog spora, može se pokrenuti tek po okončanju sudskog procesa.

Zahtjev za legalizaciju je zahtjev za ozakonjenjem vaše nekretnine

Sve nekretnine sagrađene nakon 15.2.1968 godine koje nemaju sve zakonom propisane dozvole se smatraju bespravnom gradnjom i treba ih legalizirati. Sve zgrade koje odstupaju od gabarita navedenih u dokumentaciji, bilo zbog promjena u hodu tijekom gradnje, bilo zbog proširenja i nadogradnji, treba legalizirati. Najbezbolniji način je da angažirate ovlašteni arhitektonski ured da provede sve potrebne radnje, izmjere i izračune, jer zahtjev za legalizaciju je zahtjev za ozakonjenjem vaše nekretnine u zatečenom stanju.

Nelegalizirane zgrade se smatraju bespravno sagrađenim objektima, država može sama provesti legalizaciju, račun ispostaviti vlasniku, ukoliko vlasnik odbije platiti, država će se u tom slučaju uknjižiti kao vlasnik vaše nekretnine. Ako se nekretnina iz bilo kojih razloga ne može legalizirati, država, odnosno građevinska inspekcija izdaje nalog za rušenje. Zahtjev za legalizaciju je jedini način da i pred zakonom postanete vlasnik svoje nekretnine, a sve kazne i pristojbe koje u tom postupku legalizacije trebate platiti su manja šteta od ostajanja bez nekretnine.

Naknadni zahtjev za legalizaciju može potrajati

Svi koji nisu na vrijeme predali dokumentaciju sa zahtjevom za legalizaciju znaju da se nekretnine mogu legalizirati i kasnije, ali uglavnom ne znaju da je tada cijela procedura puno kompliciranija i da najčešće trebaju daleko opsežniju dokumentaciju od one koja bi im u redovnom postupku bila potrebna. Zato naknadni zahtjev za legalizaciju može potrajati, ali sve je bolje od toga da ne legalizirate svoju nekretninu. Kao prvo, nikome i nikako ne možete prodati nelegaliziranu nekretninu.

Ako je to novija nekretnina i nije legalizirana ne možete dobiti priključke za infrastrukturu, struju, plin, vodu i kanalizaciju. Ne možete registrirati i pokrenuti svoj privatni posao u nelegaliziranom prostoru, ne možete ostvariti nikakve državne poticaje i ako ga nekim čudom uspijete pokrenuti, ne možete dobiti hipotekarni kredit na takvu nekretninu, građevinske inspekcije će vas stalno obilaziti i možada same pokrenuti prisilni zahtjev za legalizaciju, ako ne platite troškove legalizacije vjerojatno ćete ostati bez nekretnine, a to je najgora opcija.


Tagovi: