Što ako kuća nema uporabnu dozvolu

Što ako kuća nema uporabnu dozvolu

Što je uporabna dozvola

Uporabna dozvola nije isto što i građevinska dozvola, naime građevinska dozvola je dozvola kojom se dopušta gradnja nekog objekta na određenom zemljištu prema građevinskom projektu, dok je uporabna dozvola, dozvola za uporabu kojom se potvrđuje stvarno stanje da je građevinski objekt doista izgrađen kako je bilo navedeno u projektu i građevinskoj dozvoli.

Brojne nekretnine u Hrvatskoj nemaju uporabnu dozvolu, a razlog tome je što su mnogi objekti građeni prije donošenja Zakona kojim se regulira obaveznost uporabnih dozvola od 2007. godine. U prethodnom periodu prije 2007. godine su vrijedili drugi zakoni kod kojih je bilo dovoljno ishoditi građevinsku dozvolu, eleborat o etažiranju, te potvrdu o izvedbenom stanju.

Zakon o građenju koji je donesen 1992. godine je propisao da uvjet za uporabu pa nisu bile potrebne uporabne dozvole obavezne za upis u zemljišne knjige vlasništva, što je promijenjeno zakonom donesenim 2007. godine, pa prema novom zakonu sve preinake koje su napravljene i odstupaju od originalne građevinske dozvole zahtjevaju legalizaciju koja je tih godina i provedena i snimljeno je stanje na terenu, te su vlasnici nekretnina platili određenu naknadu za preinake i tako ishodili uporabne dozvole.

Kako se dobiva uporabna dozvola

Uporabna dozvola se može ishoditi kod nadležnog Odjela za graditeljstvo koje je i izdalo dokument građevinska dozvola. Ukoliko kao vlasnik nemate kod sebe uporabnu, već imate samo građevinsku a sigurni ste da ste uporabnu dozvolu prilikom završetka gradnje dobili možete je kod nadležnog odjela za graditeljstvo dobiti u roku osam dana.

Međutim, ukoliko nikada nije ni zatražena uporabna dozvola kako bi se potvrdilo stvarno stanje odgovara li građevinskoj dozvoli, bit će potrebno da uporabnu dozvolu zatražite uz predaju potrebne dokumentacije. O tome što sve trebate predati će vam detaljno objasniti u odjelu za graditeljstvo ovisno o tome koje dokumente imate i kada je vaša nekretnina građena. Također je važno da stvarno stanje građevine odgovara ucrtanom stanju u građevinsoj dozvoli. Ukoliko ste nadograđivali izvan gabarita tlocrta vaše nekretnine za što ste dobili građevinsku dozvolu, bit će potrebna legalizacija. To vrijedi čak i kad ste prethodno ishodili uporabnu dozvolu, a nakon toga ste nešto nadograđivali.

Kada se ne može dobiti uporabna dozvola

Problem nastaje kada se uporabna dozvola ne može dobiti, a to su situacije da nekretnina nema građevinsku dozvolu, odnosno da je nekretnina građena izvan plana kako je ucrtano u građevinskom nacrtu temeljem kojeg je dobivena građevinska dozvola.

Moguće su i situacije da građevina nije priključena na komunalnu infrastukturu iako komunalna infrastruktura postoji, pa to može biti pokazatelj da građevina nije legalna. U selima nekretnine umjesto kanalizacije imaju septičke jame koje su ukopane u zemlju, no mnogi nemaju počisčivače pa puno nečistoće odlazi u zemlju i tako dolazi do podzemnih voda, a time i do izvora pitkih voda zagađujući ih. No, ukoliko se septičke jame uredno prazne ili imaju pročisčivaće to neće predstavljati problem za dobivanje uporabnih dozvola.

Nakon 2007. godine mnogi su vlasnici sami prijavljivali sve što su nadograđivali izvan građevinskog nacrta temeljem kojeg su dobili građevinsku dozvolu, no ukoliko to vlasnik nije u tom periodu učinio uporabna dozvola bi za takvog vlasnika mogla predstavljati veliki problem, pa možda bi bilo dobro angažirati građevinskog stručnjaka da vam pomogne oko toga.


Tagovi: