Sabor sutra raspravlja o sudjelovanju hrvatskih vojnika u NATO-ovim aktivnostima

Sabor sutra raspravlja o sudjelovanju hrvatskih vojnika u NATO-ovim aktivnostima

Uloga Oružanih snaga RH u NATO operacijama i misijama

Hrvatski sabor ima na dnevnom redu razmatranje značajnog prijedloga koji se tiče sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u međunarodnim operacijama i misijama. Ovaj prijedlog dolazi u kontekstu globalnih sigurnosnih izazova i potrebe za stabilnošću, te je od iznimne važnosti za pozicioniranje Hrvatske kao aktivnog člana međunarodne zajednice, posebno u okviru NATO saveza.

Ojačana prednja prisutnost NATO-a u Poljskoj

Hrvatska razmatra sudjelovanje u aktivnostima ojačane prednje prisutnosti NATO-a u Poljskoj, što je dio opsežnijih napora saveza da se ojača istočni bok i pruži odvraćanje od potencijalnih sigurnosnih prijetnji. Ovaj potez je u skladu s politikom kolektivne obrane i solidarnosti unutar NATO-a, gdje se naglasak stavlja na spremnost i sposobnost brzog odgovora na bilo kakve agresivne akcije.

Angažman u Mađarskoj i Bugarskoj

Sabor će također razmatrati prijedlog o angažmanu Oružanih snaga u sklopu aktivnosti ojačane budnosti NATO-a u Mađarskoj i Bugarskoj. Ove aktivnosti su usmjerene na jačanje obrambene sposobnosti i sinergije između zemalja članica, s ciljem postizanja veće operativne spremnosti i učinkovitosti u osiguravanju mira i stabilnosti.

Misije potpore miru i operacije u inozemstvu

Raspravljat će se i o sudjelovanju u NATO misiji u Iraku, koja je usmjerena na stabilizaciju i obnovu iračkih sigurnosnih snaga, i operaciji "Sea Guardian" koja ima zadaću osiguranja sigurnosti plovidbe u Sredozemlju. Također, predmet rasprave bit će i uključivanje u operaciji koalicijskih snaga "Inherent Resolve" te uključivanje u operacije EU "EUNAVFOR - Atalanta" i "EUNAVFOR Med Irini", koje su usmjerene na borbu protiv piratstva i nadzor nad morskim prometom.

Uloga Hrvatskih oružanih snaga u NATO strukturi

Sabor će raspravljati o upućivanju pripadnika Oružanih snaga RH na dužnosti unutar NATO zapovjedne strukture, što pridonosi ispunjavanju međunarodnih obaveza i jačanju međunarodnih vojnih sposobnosti.

Ovo je ključno za integraciju Hrvatske u međunarodne sigurnosne i obrambene strukture.

Prelazak granica oružanih snaga u sklopu NATO aktivnosti

Također, na raspravi će se naći i prijedlozi odluka o prelasku granica oružanih snaga država članica NATO-a i hrvatskih oružanih snaga u sklopu Novog modela snaga NATO-a za nadolazeću godinu. Ove odluke su proceduralne prirode i omogućuju nesmetanu operativnu suradnju i kretanje snaga unutar teritorija zemalja članica.

Izmjene Zakona o obveznim osiguranjima u prometu

Pored vojnih pitanja, Hrvatski sabor će raspraviti i konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o obveznim osiguranjima u prometu. Ove izmjene se odnose na usklađivanje s Direktivom EU, a tiču se proširenja definicije vozila i njihove upotrebe. To uključuje regulaciju osiguranja od građanskopravne odgovornosti za automatizirana vozila, što je sve važniji segment u razvoju prometne infrastrukture i tehnologije.

Dopune Zakona o reviziji

Na kraju, sabor će razmatrati i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o reviziji, kojim se rješavaju pitanja polaganja revizorskog ispita i detaljno propisuje obveza stalnog stručnog usavršavanja. Ove dopune imaju cilj osigurati kvalitetu i transparentnost revizijskog rada, što je iznimno bitno za financijsku stabilnost i povjerenje u financijske institucije i tržišta.