Pulpitis – uzrok, simptomi, liječenje

Pulpitis - uzrok, simptomi, liječenje

Pulpitis uzroci

Pulpitis predstavlja upalu najdubljeg sloja zuba, pulpe koja je prožeta krvnim žilama i živcima. Uzrok za pulpitis je neliječeni karijes koji prodire kroz caklinu u dentin koji štiti pulpu. Ozljeda zuba također može biti uzrok ovoj pojavi jer se bakterije kod ozljede zuba mogu proširiti na pulpu i na taj način uzrokovati upalni proces pulpe.

Ova pojava je nepovratna, odnosno kada se pulpa zbog ozljede ili karijesa uništi ne može se vratiti u prvobitno zdravo stanje već je potrebno vađenje pulpe jer je došlo do ozbiljne infekcije pulpe.

Upaljena pulpa je stanje koje se nipošto ne smije zanemarivati jer može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih poteškoća, do srčanog udara, moždanog udara i drugih zdravstvenih komplikacija. Ukoliko se zaražena pulpa ne liječi bol s vremenom može prestati, no unutrašnjost zuba bit će otvorena za napade mikroorganizama i može dovesti do infekcija koje će se dalje širiti na okolna područja stoga je svakako potrebno što prije se obratiti stomatologu za pomoć.

Pulpitis simptomi

Simptomi koji ukazuju na pulpitis su svakako blaga zubobolja, ali i jaka zubobolja koja se javlja u valovima pa nestane, te se ponovo pojavi nakon nekog vremena. Bol koja se javlja je pulsirajuća te kao takva ukazuje da se radi o reverzibilnom pulpitisu koji još uvijek može spasiti pulpu jer ona nije do kraja uništena. Međutim ukoliko je bol vrlo jaka naročito tokom noći vrlo vjerojatno se radi o nepovratnom pulpitisu kod kojeg je pulpa uništena i potrebno je vađenje pulpe.

Simptom koji će se još pojaviti je povećana osjetljivost zuba jer pulpa koja je puna živaca i krvnih žila prenosi signal u mozak, pa ako je pulpa zaražena živci će biti vrlo osjetljivi i bolni kada dođu u kontakt sa hladnim, vrućim ili slatkim.

Pulpitis kao simptom može imati i promjenu boje zuba na način da zub potamni jer je zub iznutra inficiran upalnim procesom, no takvi su slučajevi rijetki ali ne i nemogući.

Pulpitis liječenje

Kod reverzibilnog pulpitisa moguće je spasiti pulpu koja nije u potpunosti zahvaćena infekcijom jer će se lijekovima ukloniti izvor infekcije i na taj način se liječiti pulpa. Međutim ukoliko je pulpa potpuno zahvaćena potreban je endodontski tretman jer se radi o nepovratnom pulpitisu kod kojeg će se izvaditi pulpa, te ukloniti zaraženo tkivo. Nakon toga će se posebnim postupkom unutrašnjost zuba i korijena očistiti od bakterija, sterilizirati kako bi se korijeni zuba mogli ispuniti posebnim sadržajem i zapečatiti, te na taj način spasiti zub da on ostane u čeljusti.

Pulpitis se liječi na način da se uklanjaju karijesi, te redovnim posjetima stomatologu koji će otkriti karijese u početnom stadiju kada još nije uspio prodrijeti do pulpe. Ukoliko se bojite stomatologa uvijek možete tražiti lokalnu anesteziju, te se opustiti dok stomatolog liječi vaše zube od karijesa i spriječava da se pulpitis ni ne razvije.

U nekim slučajevima endodontski postupak neće davati rezultate, te ako je zub pod upalom i nije ga moguće liječiti konzervativnim metodama liječenja korijenskog kanala, bit će potreban kirurški zahvat koji se zove apikotomija.


Tagovi: