Što je pancitopenija

Što je pancitopenija

Što je pancitopenija

Pancitopenija je medicinski izraz koji se koristi za opisivanje stanja u kojem osoba ima nizak broj stanica krvi, uključujući crvene krvne stanice - eritrocite, bijele krvne stanice - leukocite i krvne pločice - trombocite. Crvene krvne stanice (eritrociti) su jedna od tri vrste stanica krvi koje mogu biti pogođene u stanju pancitopenije. Eritrociti su važni jer prenose kisik iz pluća u tkiva i organe u tijelu. Kada osoba ima nisku razinu eritrocita, to se naziva anemija. Bijele krvne stanice (leukociti) su još jedna vrsta stanica krvi koja može biti pogođena u stanju pancitopenije. Bijele krvne stanice su dio imunološkog sustava i pomažu u borbi protiv infekcija i bolesti. Kada osoba ima nisku razinu bijelih krvnih stanica, to se naziva leukopenija. Krvne pločice (trombociti) su treća vrsta stanica krvi koja može biti pogođena u stanju pancitopenije. Krvne pločice su važne za koagulaciju krvi i zaustavljanje krvarenja. Kada osoba ima nisku razinu trombocita, to se naziva trombocitopenija. Pancitopenija je ozbiljno stanje koje može imati različite uzroke i može biti povezana s različitim bolestima i stanjima.

Pancitopenija - uzroci i simptomi

Postoji mnogo mogućih uzroka pancitopenije. Autoimune bolesti kao što su sistemski lupus erit., reumatoidni artritis, vaskulitis i druge autoimune bolesti koje mogu utjecati na koštanu srž. Virusne i bakterijske infekcije mogu oštetiti koštanu srž i dovesti do smanjenja proizvodnje stanica krvi. Neki lijekovi, poput kemoterapije i zračenja, mogu oštetiti stanice koštane srži i uzrokovati pancitopeniju. Neki genetski poremećaji, poput Fanconijevog sindroma i Shwachman-Diamondovog sindroma, mogu utjecati na proizvodnju stanica krvi. Izloženost toksinima poput benzena može oštetiti koštanu srž i uzrokovati smanjenje broja stanica krvi. Bolesti koje utječu na jetru i slezenu, poput ciroze jetre, mogu dovesti do povećane degradacije stanica krvi i smanjene proizvodnje novih stanica. Nedostatak hranjivih tvari kao npr. nedostatak vitamina B12, folata i željeza može utjecati na proizvodnju stanica krvi. Postoje neke rijetke bolesti koje mogu uzrokovati pancitopeniju, poput aplastične anemije, koja može utjecati na sve tri vrste stanica krvi. Simptomi pancitopenije mogu varirati ovisno o ozbiljnosti i trajanju stanja. Neki od uobičajenih simptoma koji upućuju da je u pitanju pancitopenija su slabost i umor, dispneju odnosno otežano disanje uzrokovano nedostatkom crvenih krvnih stanica. Pancitopenija može imati simptome poput infekcije, modrica i krvarenja, povećane osjetljivosti na infekcije, gubitak težine, blijeda koža, povećani ili natečeni limfni čvorovi. Važno je napomenuti da mnogi od ovih simptoma mogu biti povezani s drugim stanjima i bolestima, pa je važno potražiti liječničku pomoć kako bi se utvrdila točna dijagnoza i započelo odgovarajuće liječenje.

Kako se dijagnosticira i liječi pancitopenija?

Dijagnoza pancitopenije uključuje opću krvnu sliku i dodatne testove kako bi se utvrdio uzrok. Važno je da se pancitopenija dijagnosticira i liječi što je prije moguće kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije. Liječenje će se temeljiti na uzroku i ozbiljnosti stanja. Kod nekih uzroka, poput autoimunih bolesti, može biti potrebno dugotrajno liječenje lijekovima. Liječenje pancitopenije ovisi o uzroku, a može uključivati lijekove, transfuziju krvi ili terapiju zračenjem. Kod teške pancitopenije, krvna transfuzija ili transplantacija koštane srži mogu biti potrebni. Također, važno je da osobe s pancitopenijom održavaju zdravu prehranu i izbjegavaju stvari koje mogu pogoršati stanje, poput alkohola i određenih lijekova. U svakom slučaju, pancitopenija je ozbiljno stanje koje zahtijeva liječničku pomoć i praćenje kako bi se spriječile komplikacije i poboljšalo stanje pacijenta. Liječenje pancitopenije ovisi o uzroku i ozbiljnosti stanja, a može uključivati ​​transfuzije krvi, lijekove koji potiču proizvodnju stanica krvi, imunosupresivnu terapiju i druge terapije koje će odrediti liječnik.


Tagovi: