Ludbrežanka otišla u provod i ostavila sina (15) s dijabetesom samog cijelu noć

Ludbrežanka otišla u provod i ostavila sina (15) s dijabetesom samog cijelu noć

Tragičan nemar majke prema djetetu s posebnim potrebama

U teškom incidentu koji je potresao malu zajednicu blizu Ludbrega, 40-godišnja majka je prošle godine svjesno ugrozila dobrobit vlastitog sina, tinejdžera s invaliditetom, odlučivši se za noćni izlazak koji je potrajao i u idući dan. Ovaj postupak majke, koji je prema svemu sudeći bio proizvod neodgovornosti i nemarnosti, rezultirao je nepravomoćnom presudom Varaždinskog Općinskog suda te je majka osuđena na godinu dana uvjetne kazne zatvora s rokom kušnje od dvije godine.

Kako je došlo do ugroze djetetovih prava?

Naime, 22. srpnja prošle godine, Ludbrežanka je ostavila sina s četvrtim stupnjem invaliditeta samog u kući bez ikakvog nadzora odrasle osobe, te je otišla na noćni izlazak s prijateljima. Ovaj postupak je ne samo neodgovoran već i opasan, s obzirom na djetetove posebne potrebe zbog dijabetesa tipa 1, problema sa sluhom i drugih zdravstvenih izazova.

Posljedice nepromišljenog čina

Dijete je prepušteno samo sebi, što je dovelo do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Proveo je cijelu noć i veći dio sljedećeg dana sam, što je rezultiralo ozbiljnim opeklinama od sunca uslijed košnje trave na visokim ljetnim temperaturama, te brojnim ubodima komaraca. K tomu, kada ga je otac konačno pronašao, dječakov šećer u krvi bio je izrazito visok, što je dodatno naglasilo ozbiljnost situacije i majčinu nemarnost.

Apsurdnost situacije i društvene odgovornosti

Ironija situacije leži u činjenici da majka koristi pravo na rad s polovicom radnog vremena upravo zbog djetetovog zdravstvenog stanja. Međutim, unatoč jasnoj svjesnosti o djetetovim posebnim potrebama i potrebi za stalnom brigom, majka je odabrala zanemariti svoje odgovornosti i izložiti dijete opasnosti.

Zaključak i društvene implikacije

Ovaj slučaj je izazvao val negodovanja i otvorio brojna pitanja o odgovornosti roditelja i zaštiti djece s posebnim potrebama. Također je pokazao važnost pravovremenog prepoznavanja i prijavljivanja slučajeva zanemarivanja djece, kako bi se spriječile potencijalno tragične posljedice. Društvo mora raditi na osnaživanju sustava podrške obiteljima s djecom s posebnim potrebama, ali i na strogom sankcioniranju onih koji svoje odgovornosti shvaćaju olako.Slučaj iz Ludbrega još jednom nas podsjeća na važnost obitelji kao osnovne zajednice koja treba osigurati ljubav, podršku i zaštitu svojim najranjivijim članovima, te na težinu posljedica koje nemar može ostaviti na živote mladih pojedinaca.