Kretenizam – uzrok, simptomi, liječenje

Kretenizam - uzrok, simptomi, liječenje

Kretenizam ima svoj uzrok u nedostatku hormona štitnjače

Hipotireoza zbog nedostatka joda kod djece počne razvijati specifičnu patologiju psihosomatske, živčane i mentalne prirode koja se ne da popraviti. Dakle, kretenizam ima svoj uzrok u nedostatku hormona štitnjače, točnije s nedostatkom joda i iako se najčešće započinje razvijati u dječjoj dobi iz više razloga se može razviti i kod odraslih osoba. Ovo stanje ako se ne liječi drastično smanjuje kvalitetu života i intelektualne sposobnosti i može se pojaviti kod oba spola, ipak češće pogađa djevojčice.

Kretenizam češće smatramo pogrdnim izrazom koji koristimo kada nekoga želimo uvrijediti, ali to je ozbiljno stanje i pojavljuje se kod novorođenčadi čije majke su u trudnoći imale hipotireozu, pa se takva djeca rađaju u riziku kongenitalne hipotireoze. Ženska djeca dva puta češće obolijevaju i to uglavnom u planiskim i izoliranim naseljima jer je na visinama manjak joda endemska i prirodna pojava, u ostatku svijeta je to sve rjeđa pojava jer svi u prehrani koristimo jodiranu sol. Genske mutacije također mogu biti uzrok ovakvih stanja.

Simptomi po kojima se naslućuje kretenizam

Rađanje djece u bolnicama ima svoje velike prednosti za bebu i majku, između ostaloga novorođenče odmah bude temeljito pregledano, pa se odmah po rođenju mogu uočiti i simptomi po kojima se naslućuje kretenizam ili bilo koja druga devijacija ili abnormalnost. Simptomi koji ukazuju na hipotireozu mogu biti makroglosija (proširenje jezika), blijeda ili suha koža, problemi s hranjenjem, spora probavna aktivnost, produljena novorođenačka žutica i to zato što je razvoj štitnjače zaustavljen na embrionalnoj razini.

Kretenizam treba odmah početi liječiti, jer će se u suprotnom kako beba raste pridružiti i druge smetnje i simptomi i jako ometati rast i razvoj djeteta. Početni simptomi intelektualnog razvoja mogu rezultirati pravom mentalnom retardacijom, a u kasnijem razvoju to će se odraziti na razvoj čeljusti, nicanje zubi, rast kostiju, pa čak i na spolne značajke sve do moguće neplodnosti. Sama dijagnoza se postavlja brzo i pouzdano mjerenjem razine hormona štitnjače već nakon rođenja bebe što osigurava početak liječenja odmah.

Kretenizam se liječi hormonskim lijekovima

Brzi test kod tek rođenih beba se radi vađenjem krvi iz bebine pete, ako se sumnja na hipotireozu mogu biti napravljeni dodatni testovi i pretrage. Liječenje treba započeti što prije, najkasnije kada je beba stara 4 - 6 tjedana, da bi se bebi osigurao normalan rast i razvoj. Kretenizam se liječi hormonskim lijekovima pod nadzorom endokrinologa i pedijatra. Ako jedno od roditelja ili bližih srodnika boluje od hipotireoze veći je rizik da se beba rodi s njom.

Kretenizam se često pojavljuje u brakovima među srodnicima, zato sva društva zabranjuju takve brakove. Ako živite na područjima siromašnim jodom, najbolje rješenje je preseliti se. Ako je voda koju pijete upitne kvalitete koristite flaširanu vodu. Koristite u prehrani jodiranu sol i namirnice koje sadrže jod, to je naročito važno u trudnoći, jedite ribu, jetru, druge plodove mora, gljive, mlijeko i mliječne proizvode. Djeci se prepisuje vitamin D s jodom iz preventivnih razloga, majkama da doje svoju djecu, jer majčino mlijeko sadrži sve što bebi treba.


Tagovi: