Koliko traju nuspojave kemoterapije

Koliko traju nuspojave kemoterapije

Nema pravila za nuspojave kemoterapije

I pacijenti i onkolozi kažu da kemoterapija uništava i tumorske i zdrave stanice, pa su slijedom toga nuspojave neizbježne, ali one ne moraju kod svakog bolesnika iste i nitko nema baš sve nuspojave. No, jedna ili više različitih nuspojava, prvo pravilo je da nema pravila za nuspojave kemoterapije, jer one ovise o vrsti tumora, stadiju razvoja tumorskih bolesti, životnim i prehrambenim navikama prije bolesti i uvijek je to individualni odgovor na liječenje tumora kemoterapijom.

Nuspojave kemoterapije se obično manifestiraju gibitkom kose, ali i brojnim drugim promjenama u tjelesnom izgledu i funkcioniranju pacijenta. Nuspojave se mogu manifestirati na stanicama sluznice, koštane srži, probavnom sustavu, spolnim stanicama i ostalim stanicama bilo gdje u tijelu. Uz kosu mogu vam otpasti i trepavice, obrve, mogu vam stradati i otpasti čak i nokti, no, ne brinite se, sve će to opet narasti. Sve su to neugodne pojave, no nisu trajne i što je još važnije nisu opasne po život.

Gubitak kose spada u najčešće nuspojave kemoterapije

Iako svi citostatici ne izazivaju opadanje kose, ipak, gubitak kose spada u najčešće nuspojave kemoterapije, no ne opadne sva kosa odjedanput, počinje ispadati u pramenovima i kada se to dogodi najbolje je ošišati se na nulu, izabrati neutralne šampone i gelove za higijenu, kupiti lijepu periku ili pokrivalo za glavu i čekati da kosa počne rasti. Pacijenti na kemoterapiji ne gube samo kosu, gube dlake po cijelom tijelu, pod pazusima, po genitalnom području, po rukamai nogama.

Većina bolesnika očekuje nuspojave kemoterapije i ao one izostanu, a ne moraju ih imati svi, obično se uplaše da kemoterapija neće biti učinkovita. Akutne nuspojave traju za vrijeme same kemoterapije i nekoliko dana nakon primljene kemoterapije, kronične nuspojave su sve dugotrajnije nuspojave koje se osjećaju još dugo nakon što je liječenje kemoterapijom završeno, a postoje i takozvane odgođene nuspojave koje se mogu javiti u intervalu od nekoliko dana do nekoliko tjedana nakon primljene kemoterapije, a treba spomenuti i kasne nuspojave.

Akutne, odgođene i kasne nuspojave kemoterapije

Nekada su bolesnici bili i po nekoliko dana u bolnici zbog primanja kemoterapije pod nadzorom liječnika i ostalog medicinskog osoblja. Danas pacijenti nakon primljene kemoterapije idu odmah doma, pa o nuspojavama kemoterapije vode računa bolesnici i o njima obavještavaju svojeg onkologa, a podjela na akutne, odgođene i kasne nuspojave kemoterapije olakšava bolesniku praćenje i prepoznavanje tih nuspojava. Akutne nuspojave prate mučnina, povraćanje, bolovi u tijelu, povišena temperatura i moguće alergijske reakcije, ali mogu biti i drugačije reakcije.

Odgođene nuspojave kemoterapije se javljaju nekoliko tjedana nakon kemoterapije i uvijek su znak oštećenja zdravih stanica u tijelu. Ove nuspojave se pokazuju kao sklonost raznim infekcijama, krvarenju, kao anemije, bubrežne komplikacije, bolova u trbuhu, proljeva ili zatvora, nadutosti, gubitka kose i svih dlaka po tijelu, oticanja, podbuhlosti, gubitku ravnoteže, slabljenju suha, gubitku ravnoteže i otežanog hoda, trncima u nogama i rukama, oticanju lica i drugih dijelova tijela, upale sluznece u ustima, jednjaku, želucu ili crijevima.


Tagovi: