Kako su se razvijale britve

Kako su se razvijale britve

Kako su se razvijale britve i kad su nastale

Kako su se razvijale britve kroz povijest razjašnjuju arhelološki nalazi civilizacija koje su živjele tisućljećima prije naše ere. Još u doba Jerihona, Egipta, Babilona, Kine i Indije britva je bila poznati alat koji je služio za odstranivanje dlaka i kose. U antičkom su dobu britve imale oblik polumjeseca gdje je oštrica britve bila smještena na vanjskoj strani.

Pretpovijesne slike iz špilja svojim crtežima pokazuju da se čovjek brijao već u to doba, a pronađeni su i ostaci britvi koje su izrađene od kremena. Stari Azteci su koristili materijal od vulkanskog stakla kao i stanovnici Afrike koji su vulkansko staklo upotrebljavli do 20. stoljeća. U trećem tisućljeću prije naše ere otkriveni su metali te je promijenjen način kako su se razvijale britve od tog razdoblja nadalje. Bakar je postao glavni materijal za izradu britvi, a pojavili su se i prvi profesionalni brijači koji su brijali imućno plemstvo. Profesija brijača i danas postoji jer muškarcima i danas kao i tisućljećima prije brade rastu.

Kako su se razvijale britve na raznim stranama svijeta

U Mezopotamiji su postojali cehovi brijača jer je u gradovima postojalo puno brijača koji su pružali svoje usluge muškarcima brijući im brade uz masiranje uljima nakon brijanja. Na području današnje Skandinavije u arheološkim nalazištima su pronađeni ostaci stari 1500 g. prije naše ere britvi izrađenih od bronci. Na području Danske pronađene su kutijice od kože u kojima su bile spremljene britve koje su imale drške s ukrasima od konjskih glava stare čak i 1300 godina prije naše ere. Pronađena nalazišta ukazuju kako su se razvijale britve na europskom području.

S druge strane svijeta u Indiji postoje arheološka nalazišta kojima se dokazuje kako su se razvijale britve na tom području, te da su muškarci brijali i brade, te prsa, ali i stidne dlake. Tadašnje Indijke su također koristitle britve i pincete za uklanjanje dlaka sa ženskog tijela, a postoje dokazi da su to radile i Grkinje u antičko doba. Kod Grka je brijanje došlo do punog izražaja u 4 tom stoljeću prije naše ere u doba Aleksandra Velikog.

Kako su se razvijale britve u novije doba

Kako su se razvijale britve u novije doba i postoje li one i danas? Naravno da postoje i to izrađene od finih metala kao klasična britva koja se prepolovi pa se na taj način čuva sama oštica britve od oštećenja. Današnje su britve jednako oštre kao britve u povijesti te su potrebne posebne vještine i spretnost za brijanje. Početnicima se svakako ne savjetuje prva brijanja samostalno s klasičnim britvama već su na raspolaganju razni brijači, električni i ručni, s fiksnom ili rotirajućom glavom.

Današnjim muškarcima je doista na raspolaganju veliki izbor pribora za brijanje, a žene imaju poseban ženski asortiman za brijanje sa oštricama koje su mekane i nježne. U TV reklamama se mogu vidjeti šaroliki izbori brijačeg alata, a drogerije i trgovine raspolažu raznim vrstama brijačeg pribora, no mogu se pronaći i britve.

Zanimljivo je kako su se razvijale britve kroz povijest od raznih materijala, raznih oblika, no uvijek su bile prisutne otkad je čovjek shvatio da su dlake nešto što može odstraniti i da će one ponovo izrasti, a čišće i urednije izgleda bez neurednih dlaka naročito na licu.


Tagovi: